sobota, 24 marca 2018 r.

Chełm

Chełm: Opłaty za przedszkola zostają po staremu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 marca 2012, 14:30
Autor: sad

Opłaty za przedszkola w Chełmie zostają po staremu (Jacek Świerczyński / Archiwum)
Opłaty za przedszkola w Chełmie zostają po staremu (Jacek Świerczyński / Archiwum)

Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził, że podjęta przez chełmskich radnych uchwała dotycząca opłat za przedszkola jest nieważna.

Z tej decyzji najbardziej cieszą się ci rodzice, którym od początku nie podobały się nowe stawki. Teraz okazuje się, że większość z nich, przez kilka miesięcy obowiązywania nieważnej już uchwały, nadpłaciła za pobyt swoich dzieci w przedszkolu.

Wszystko zaczęło się w maju ubiegłego roku, kiedy chełmscy radni uchwalili nowy sposób naliczania kosztów pobytu dziecka w przedszkolu. Zamiast dotychczasowej jednej stawki za cały dzień, zróżnicowali opłaty w zależności od tego ile godzin i w jakich godzinach dziecko przebywało w placówce.

Takie rozwiązanie od razu wzbudziło sprzeciw rodziców obawiających się, że będą musieli płacić znacznie więcej niż dotąd.

Po skardze wojewody, sprawą zajął się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie. I to on stwierdził nieważność uchwały wprowadzającej nowe opłaty. Ta decyzja oznacza, że obowiązuje w dalszym ciągu uchwała poprzednia, która przewiduje jednolitą opłatę za pobyt w przedszkolu.

- I bardzo dobrze – oceniają to rodzice. - Niesprawiedliwe było to, że jeśli dziecko miało po południu dodatkowe zajęcia w przedszkolu trzeba było płacić i za nie i za dłuższy pobyt w placówce. Po prostu podwójnie za ten sam czas. A jeśli ktoś ma dwójkę dzieci? To robiły się naprawdę duże sumy.

Powrót do poprzedniej uchwały niesie jednak za sobą pewne konsekwencje. Niezbyt korzystne dla tych, którzy opłacali pobyt dzieci w przedszkolu tylko do godz. 13. Według uchylonej już uchwały, płacili mniej, niż powinni teraz. Dlatego powstała u nich niedopłata, którą trzeba będzie uregulować.

- Każda niedopłata zostanie rozpatrzona przez dyrektora przedszkola indywidualnie – zapewnia Augustyn Okoński, dyrektor wydziału oświaty UM. - W wyjątkowych przypadkach dyrektorzy przedszkoli mają możliwość umorzenia niedopłaty.

Na powrocie do "starej” uchwały skorzystali rodzice, którzy opłacali pobyt dziecka w przedszkolu do późniejszych godzin. U nich bowiem powstała nadpłata. Zainteresowani nie dostaną jednak zwrotu pieniędzy.

- Powstałe nadpłaty zostaną zaliczone na poczet kolejnych miesięcy – mówi Okoński.

Dyrektor dodaje, że trwają już prace nad projektem nowej uchwały w sprawie odpłatności za przedszkola. Okoński zaznacza, że podobne problemy z uchwałą o przedszkolach, mają też inne samorządy, m.in. Zamość i Świdnik.

- Dlatego analizujemy wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, aby przygotować uchwałę, która nie zostanie już uchylona – zaznacza dyrektor.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!