poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Chełm

Chełm: Papierosy na sztuki po 70 groszy. "Prawo tego zabrania"

Dodano: 2 lutego 2016, 16:42
Autor: bar

Za sprzedawanie papierosów na sztuki grozi grzywna do 2 tys. zł
Za sprzedawanie papierosów na sztuki grozi grzywna do 2 tys. zł

W jednym ze sklepów w centrum Chełma można było kupić papierosy na sztuki. Sprzedawca wystawiał nawet paragony fiskalne. Jeden papieros kosztował 70 gr.

– Papierosów na sztuki nie wolno sprzedawać już od 1995 r. – mówi Szymon Gilos z chełmskiej delegatury Inspekcji Handlowej. – Prawo zabrania m.in. sprzedawania papierosów w opakowaniach zawierających mniej niż 20 sztuk oraz luzem bez opakowania.

Dla osób, które tego nie przestrzegają, ustawa przewiduje karę grzywny do 2 tys. zł. – PIH nie ma uprawnień do wystawiania mandatów z tego przepisu – dodaje Gilos. – Dlatego w takich przypadkach naszym obowiązkiem będzie skierowanie sprawy do sądu.

Szymon Gilos, który w PIH pracuje od 13 lat, ze sprzedażą papierosów na sztuki zetknął się po raz pierwszy. Z podobnymi przypadkami do tej pory nie spotykali się też celnicy.

– Aby wyroby tytoniowe mogły być sprzedawane na polskim rynku muszą mieć legalną banderolę – mówi podkom. Marzena Siemieniuk, rzecznik Izby Celnej w Białej Podlaskiej. – Jest to jednocześnie poświadczeniem, że od tych papierosów odprowadzony został podatek akcyzowy.

Papierosy sprzedawane na sztuki takich oznaczeń nie posiadają. Mogą być zatem potraktowane przez Służbę Celną jako towar pochodzący z przemytu. W takiej sytuacji funkcjonariusze mogą wszcząć przeciwko sprzedającemu postępowanie karne skarbowe.

Gość
Gość
Michał
(25) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (3 lutego 2016 o 16:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A co wam przeszkadza jeśli ktoś sprzedaje te papierosy na sztuki ? albo tak jak robią pod Nową ?
Rozwiń
Gość
Gość (3 lutego 2016 o 13:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ul.Sienkiewicza na "mecie" fajki po 50 gr.za sztukę i rozcieńczona podpałka do gila za 5 zł od 0.5 l,gdzie jest policja i służba celna !!!! ?
Rozwiń
Michał
Michał (3 lutego 2016 o 12:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Gościu sprzedawał fajki, płacił podatki uczciwie i się do niego przyczepiają. A obok w centrum miasta na Lwowskiej, pod okiem kamery monitoringu miejskiego kilkanaście osób sprzedaje fajki z Ukrainy :) gdzie na paczcie budżet traci jakieś 7-8 zł. Przecież to każdego dnia tysiące zł uciekają z budżetu państwa. Ale nie, lepiej jakiegoś sklepikarza obsmarować, że sprzedaje fajki za 70 gr sztuka i jeszcze wystawia paragony.

Gdzie ja żyję?

Rozwiń
Gość
Gość (3 lutego 2016 o 11:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
sprzedają CAŁY CZAS fajki przy NOWEJ i co. nic. wszyscy ślepi. tak jest najlepiej - bo mają go na widelcu. a tak będą musieli się trochę naganiać i ze trzy suki zorganizować. po się trudzić.
Rozwiń
Gość
Gość (3 lutego 2016 o 08:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Biedak uwierzył POkrakom, że żyje w Wolnej i Zielonej Polsce. A Ta nasi czyli POkraczna POlsza jest dla Józia Bąka, Tulejów i Im POdobnych. Oj Naiwny, naiwny naiwny.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (25)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!