czwartek, 22 marca 2018 r.

Chełm

Chełm: Patroni Polski i Ukrainy w Galerii Atelie. Poplenerowa wystawa ikonopisów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 lutego 2012, 15:27

Dla uczestników pleneru autorytetem w dziedzinie pisania ikon był Roman Wasyłyk <br />
 (Fot. Organizatorz
Dla uczestników pleneru autorytetem w dziedzinie pisania ikon był Roman Wasyłyk
(Fot. Organizatorz

Ryszard Karczmarki, właściciel i gospodarz Galerii "Atelier” rozwija współpracę z artystycznymi środowiskami na Wołyniu. Najnowsza jego inicjatywa, to prezentacja prac powstałych w lipcu ubiegłego roku w ramach I Międzynarodowego Pleneru Ikonopisów na Wołyniu pod hasłem "Patroni Polski i Ukrainy. Ikona jako źródło inspiracji”. Uroczyste otwarcie już 17 lutego o godz. 19.

Plener zorganizowali wspólnie Konsulat Generalny RP w Łucku, Związek Artystów Plastyków Wołynia, Centrum Integracji w Zamłyniu, polska grupa "Droga Ikony” i Akademia Sztuk Pięknych we Lwowie. Przedsięwzięciu patronowali Tomasz Janik, ówczesny Konsul Generalny RP w Łucku, bp Markijan Trofimiaka, zwierzchnika Kościoła Rzymskokatolickiego na Wołyniu oraz bp Jozafat Hower, zwierzchnika Kościoła Greckokatolickiego na Wołyniu.

Uczestnikami pleneru byli wykładowcy i malarze z Polski i Ukrainy, związani z organizatorami, a pracowali pod artystycznym i naukowym kierownictwem prof. Romana Wasyłyka, kierownika Katedry Sztuki Sakralnej Lwowskiej Narodowej ASP.

Pomysł na zorganizowanie na Wołyniu polsko-ukraińskiego pleneru sztuki sakralnej zrodził się zaraz po otwarciu w Łucku jeszcze pod koniec listopada 2010 r. entuzjastycznie przyjętej wystawy ikon. Prace te powstały podczas II Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisu, które odbyły się w Polsce, w łemkowskiej wsi Nowica (www.nowica.art.pl), w miejscu narodzin znakomitego poety Bohdana Antonycza.

Tym razem artyści z Polski i Ukrainy spotkali się w należącym do Caritasu Archidiecezji Łuckiej Centrum Integracji w Zamłyniu, czyli wsi położonej przy samej granicy z Polską na południe od przejścia granicznego Dorohusk-Jagodzin. Tamtejszy ośrodek duchowego i intelektualnego dialogu polsko-ukraińskiego z powodzeniem prowadzi ks. Jan Buras.

Celem wołyńskiego pleneru była próba przeniesienia na Ukrainę, sprawdzonego już w Nowicy, modelu wspólnej pracy twórczej artystów z Polski i z Ukrainy, a także duchowy dialog pomiędzy twórcami identyfikującymi się zarówno z wschodnią, jak i zachodnią tradycją Kościoła.

Była to najlepsza okazja do wymiany idei oraz zapoznania się z religijnym kontekstem bizantyjskiej sztuki sakralnej. A artystyczny efekt, to ponad 20 ikon oraz dwujęzyczny katalog, prezentujący prace wszystkich uczestników. Poza Zamłyniem te ikony były już prezentowane w Lubomlu, Ostrogu, Łucku, Dubnie i w Sarnach na Ukrainie. (bar)

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!