niedziela, 18 lutego 2018 r.

Chełm

Chełm: Powstanie akademik dla 196 studentów. Uczelnia dostała 2 mln zł


Uczelnia dysponuje już projektem przebudowy i zagospodarowania pięciokondygnacyjnego obiektu na nowe cele<br />
Uczelnia dysponuje już projektem przebudowy i zagospodarowania pięciokondygnacyjnego obiektu na nowe cele

Po dwuletnich staraniach Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa otrzymała z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego 2 miliony zł na zaadoptowanie jej budynku przy ul. Nowy Świat na akademik. W przyszłym roku na ten sam cel otrzyma drugie tyle.

Uczelnia dysponuje już projektem przebudowy i zagospodarowania pięciokondygnacyjnego obiektu na nowe cele. Wcześniej budynek ten zajmował Instytut Nauk Humanistycznych. Z czasem, w wyniku redukcji liczby studentów, instytut został przeniesiony do innego budynku. Z uwagi na swój charakter opuszczony obiekt aż prosił się o wykorzystanie go na akademik, którego uczelnia dotąd nie miała.

– Wraz z wybudowaniem akademika Chełm stanie się już w pełni akademickim miastem – mówi prof. Józef Zając, prorektor PWSZ. – To też szansa na integrację studenckiej społeczności i wyzwolenie jej wszechstronnej aktywności. W ten sposób studenci staną się też widoczni w mieście i wywrą wpływ na jego koloryt.

Zgodnie z projektem w nowym akademiku będzie mogło zamieszkać 196 studentów, w tym trzy czwarte spośród nich w pokojach jednoosobowych. Na każde dwa takie pokoje będzie przypadała jedna kuchnia. Władzom uczelni zależy na wysokim standardzie tego obiektu. – Wartość całego przedsięwzięcia to około 5,7 mln zł – dodaje prof. Zając. – Teraz zadaniem naszego kanclerza jest wygospodarowanie ze środków własnych uczelni brakujących 1,7 mln zł.

W tym roku w PWSZ podejmie naukę o 17 proc. więcej studentów niż przed rokiem. Tylko na kierunku mechaniki i budowy maszyn przybyło 426 studentów, w zdecydowanej większości spoza województwa.
W uczelnianym budynku pół parteru zajmuje przychodnia zdrowia. Inwestorowi to nie przeszkadza. Wręcz przeciwnie, obecność tej placówki może dodatkowo wpłynąć na bezpieczeństwo mieszkańców akademika.

Czytaj więcej o: Chełm akademik
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (14 października 2017 o 01:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No no, widzę Chełm się rozwija i ściąga do siebie kolejnych banderowskich potomków... jak nic nie szanuję tego miasta właśnie za przyjmowanie oknami i drzwiami ukraińców... władze uczelni przez ten nowy akademik chyba chcą powiedzieć "wincyj ukraincóff". Żenada, takiemu to daj, mieszkanie, jedzenie i stypendium, a on pluje na Polskę jeszcze gloryfikując tego sodomitę i zbrodniarza banderę. Polak ja ma dobrą maturę ma szansę na bezpłatne studia na uniwerku, pod warunkiem, że go rodzina będzie sponsorować. Jak nie to dostanie tak marne stypendium, że będzie musiał nocami dorabiać albo pójdzie na zaoczne i będzie harował od poniedziałku do piątku.
Rozwiń
Gość
Gość (10 października 2017 o 17:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A kiedy uczelnia zainwestuje w piętrowe garaże, bo już trawnika wokół brak do parkowania?
Rozwiń
Gość
Gość (10 października 2017 o 11:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak dokończą przystosowanie tego budynku na akademik, miasto będzie miało zgryz jak przerobić akademik na jakiś inny bardzo "potrzebny" w danej chwili cel. Idę o zakład, że będzie taka potrzeba!!!
Rozwiń
Gość
Gość (10 października 2017 o 10:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak butelki zaczną latać oknami, przedszkole z parteru też się pewnie zabierze gdzieś indziej.
Rozwiń
Gość
Gość (9 października 2017 o 23:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A ch uj tam!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!