sobota, 17 marca 2018 r.

Chełm

Chełm prosi o obwodnicę, rząd daje nadzieję

Dodano: 3 września 2015, 07:31

(fot. Jacek Świerczyński / archiwum)
(fot. Jacek Świerczyński / archiwum)

Budowa północnej obwodnicy miasta znalazła się w Programie Budowy Dróg Krajowych w latach 2014-2023.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Listę 57 obwodnic, które mogą zostać zbudowane w najbliższych latach, przedstawiła premier Ewa Kopacz. Zgodnie z tym dokumentem, chełmska obwodnica północna miałaby powstać w latach 2020-2023.

– Cieszy nas zapowiedź budowy, ale nieco smuci planowany termin inwestycji – przyznaje Agata Fisz, prezydent Chełma – Mam jednak nadzieję, że ze względu na strategiczne znaczenie obwodnicy dla międzynarodowego ruchu drogowego i sąsiedztwa największego przejścia granicznego z Ukrainą, pojawi się możliwość rozpoczęcia budowy wcześniej. Na pewno będziemy o to zabiegać i prosić o wsparcie parlamentarzystów z regionu.

Przedstawiony przez premier program budowy dróg może zostać przyjęty przez rząd jeszcze w tym miesiącu. Władze Chełma mają nadzieję, iż zapowiedzi budowy obwodnic nie są związane tylko ze zbliżającymi się wyborami.

Lubelski Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad nie chce jeszcze zajmować w tej sprawie oficjalnego stanowiska. Czeka aż rząd ostatecznie przyjmie przedstawiony przez premier Kopacz projekt. Dopiero wtedy stanie się on obowiązujący.

– Jeśli chodzi o drogę S 12, której częścią ma być północna obwodnica Chełma, to obecnie zabiegamy o niezbędną przed rozpoczęciem inwestycji decyzję środowiskową – informuje GDDKiA.

Koncepcja Programowa dla budowy drogi ekspresowej S12 na odcinku obwodnicy Chełma została przyjęta już w maju 2008 r. Wynika z niej, że obwodnica ma mieć długość 12,9 km. W obu planowanych wariantach ma omijać miasto po jego północnej stronie, a jej punkt początkowy to miejscowość Stopie. Trasa ma być dwujezdniową drogą ekspresową z dwoma pasami ruchu i rezerwą na trzeci pas.

W projekcie są też drogi dojazdowe, przejazdy gospodarcze, dwa mosty, osiem wiaduktów nad istniejącymi drogami i wiadukt nad linią kolejową oraz miejsca obsługi podróżnych. W rachubę wchodzi również budowa przejść dla zwierząt, ekranów przeciwhałasowych, kanalizacji deszczowej, urządzeń podczyszczających i zbiorników retencyjnych.

Czytaj więcej o: Chełm drogi GDDKiA Agata Fisz
Gość
Gość
Gość
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (30 listopada 2015 o 20:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Guest ty jesteś jakimś fanatykiem co do komentarzy? Ale niestety za wiele z nich jest mi za ciebie wstyd. Trochę daj sobie na wstrzymanie w niektórych kwestiach.
Rozwiń
Gość
Gość (3 września 2015 o 13:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Obwodnica potrzebna i pewnie kiedyś powstanie, ale są ulice które wymagają natychmiastowej przebudowy. Rejowiecka,Rampa Brzeska,Aleja Przyjaźni to jest koszmar i wstyd dla Chełma.
Rozwiń
Gość
Gość (3 września 2015 o 13:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Do osoby ktora napisala ze a Rejowieckiej wypadki sa prawie codziennoscia. Mieszkam tu od 20 lat i jakoś nie zauważyłam zeby codziennie zdazal sie wypadek. Owszem sa, ale tak jak wszędzie. Proszę nie przesadzać.
Rozwiń
Gość
Gość (3 września 2015 o 09:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chełm doczeka sie obwodnicy jest to konieczne ze wzgledów gospodarczych i geopolitycznych,np. najkrótsza droga do Kijowa stolicy dużego kraju,no chyba że nie daj Panie Putin zajmie i stolicą bedzie Moskwa,ale to też stolica do której też są drogi,a z Chełma tędy najbliżej.Budowa obwodnicy Lublina planowana na lata 2005-2008/kto wtedy rządził?/zostala oddana w latach 2013-2014/kto teraz rządzi/?.MYŚLCIE.
Rozwiń
Gość
Gość (3 września 2015 o 09:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nich się Pani prezydent tak nie cieszy. Jeden z jej poprzedników stwierdził, zapytany o obwodnicę miasta w roku bodaj 1995 na jednym ze spotkań, po śmiertelnym potrąceniu pierwszoklasistki na przejściu przed SP3, że "obwodnica jest miastu niepotrzebna, bo wszyscy pojadą obwodnicą do Lublina i w Chełmie nie rozwinie się handel..." Do dziś czuję awersję do ludzi pokroju ówczesnego V-ce prezydenta miasta. Więc to, że stan dróg w mieście jest taki jaki jest, jest zasługą włodarzy miasta, ( a co z tym wnioskiem z tamtych spotkań nt. bezpiecznego przejścia przy SP 3. (kto nie pamięta to dzieci przechodziły przez przejście na zielonym świetle, gdy wjechał w nie przeciążony autobus - podobne sytuacje na przejściach Rejowieckiej są prawie codziennością)
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!