piątek, 23 marca 2018 r.

Chełm

Chełm: Przebudują miejski park i skarpę przy ul. Krzywej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 listopada 2010, 18:08

Urzędnicy już myślą o następnym sezonie turystycznym. Zastanawiają się, jak zatrzymać turystów w mieście jak najdłużej. Jednym z pomysłów jest opracowanie specjalnych szlaków turystycznych. Ma być ciekawie i pouczająco.

– Do naszego miasta przyjeżdża coraz więcej turystów – mówi prezydent Agata Fisz. – Wraz z nimi przypływają też pieniądze zostawiane w hotelach, restauracjach i punktach handlowych. Niestety większość przyjezdnych zwiedza miasto w kilka godzin i wyjeżdża. Chcemy zatrzymać ich w Chełmie na dłużej.

Jak to zrobić? Najnowsze pomysły urzędników na uatrakcyjnienie turystycznej oferty miasta zawierają się w projekcie "Ocalić od zapomnienia – historia Chełma na szlakach turystycznych”. Jego główne założenia to powstanie historycznego skweru przy ul. Krzywej i nowa odsłona parku przy "Kamenie”.
Magistrat liczy na unijne dofinansowanie projektu. W przygotowanym wniosku o dofinansowanie opracowano wstępny projekt przebiegu turystycznych szlaków.

Pierwszy prowadzić będzie po archeologicznych ciekawostkach miasta. Blisko 3 kilometrowy szlak będzie miał swój początek w Parku Miejskim a zakończy się przy ul. Siedleckiej. Na jego trasie znajdą się między innymi ruiny średniowiecznego zamku na chełmskiej górce, które w tym roku zaczęli odkrywać archeolodzy.

Kolejny szlak poświęcony będzie historii kolejnictwa i przedwojennej budowie dzielnicy Dyrekcji. Ostatnia, a zarazem najdłuższa (prawie 8-kilometrowa) trasa, przebiegać będzie od ul. Rampa Brzeska, przez las Borek aż do Parku Miejskiego.

W związku z projektem, największe zmiany czekają: skwer przy ul. Krzywej i park przy "Kamenie”. Na opadającej stromo w kierunku ulicy Gdańskiej skarpie powstaną alejki z ławkami, śmietniczkami i nowymi latarniami. Nowością będą też częściowe rekonstrukcje dawnych murów miejskich.

W Parku Miejskim wymieniona zostanie nawierzchnia alejek, powstaną też nowe odcinki spacerowych traktów. Pojawią się kolejne nasadzenia, kilkadziesiąt nowych latarni, kamery monitoringu ulicznego, ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery, stoły do gry w szachy oraz inne elementy małej architektury. W parku powstanie miejski szalet, rozbudowany plac zabaw, a pomnik 27 Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej zyska iluminację. W sąsiedztwie zbudowany ma zostać nowy parking.

Całkowitą wartość projektu oszacowano na prawie 4 mln zł. Jeśli uda się dostać dofinansowanie, prace budowlane ruszą w przyszłym roku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Rrroman
Gość
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Rrroman
Rrroman (24 maja 2011 o 17:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dziwi mnie nieco mentalnośc chełmskich władz. Jak pisze DW radni starają się zachęcic przyjezdnych na dłuższe pozostanie i zainteresowac naszym miastem. Zastanawia mnie jednak, dlaczego wszystkie te ich pseudorozrywki skierowane są dla turystów z kategorii "50+". Zwiedzanie pomników, tablic pamiątkowych, zabytkowych krzyży i miejsc pamięci. Trąca to trochę geriatrią. Po co powołano Młodzieżową Radę Miasta, skoro nikt się z tym młodymi i kreatywnymi ludźmi nie liczy, nikt nie pyta o zdanie. Skoro chcemy, by Chełm był miastem turystycznym, poszukajmy rozrywki dla tego przeciętnego Kowalskiego,który uciuławszy kilka złotych z najniższej krajowej, przyjedzie do Niedźwiedziego Grodu. Przejdzie się szlakiem kopalni kredowej, wdrapie się na dzwonnicę, ale również wypije zimne piwo w ciekawym i przyjemnym miejscu, czy zje zapiekankę, przyglądając się jak bawią się jego dzieci w miejscu do tego przygotowanym.
Rozwiń
Gość
Gość (29 listopada 2010 o 18:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a ja bym chciał aby ul. LUBELSKA od krzyżówki z Trubakowską do ronda na Lublin była tak wyremontowana jak od Trubakowskiej do Kameny, a górka mnie nie interesuje i tysiaca mieszkańców osiedla Zachód.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!