środa, 24 stycznia 2018 r.

Chełm

Chełm: Rodzice przeciw likwidacji szkół. Szukają wsparcia u wojewody

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 lutego 2012, 13:09
Autor: sad

To właśnie m.in. ważność głosowania podczas ktorego opozycja wyszła z sali, budzi wątpliwości rodzic
To właśnie m.in. ważność głosowania podczas ktorego opozycja wyszła z sali, budzi wątpliwości rodzic

Czy wojewoda uchyli uchwałę chełmskich radnych dotyczącą likwidacji Gimnazjum nr 3? Tego nie wiadomo. Rodzice oczekują, że tak właśnie się stanie.

Choć wydaje się, emocje związane z planowaną przez miasto likwidacją dwóch chełmskich szkół nieco opadły, obie sprawy dalej nie mają swojego finału. Rada co prawda podczas styczniowej sesji przyjęła uchwały o zamiarze likwidacji obu placówek, jednak radni opozycji i rodzice nie odpuszczają.

Najwięcej niejasności jest w przypadku Gimnazjum nr 3. Chodzi przede wszystkim o to, że pierwsze głosowanie nad uchwałą odbyło się zdaniem opozycji bez kworum, zdaniem koalicji, z wystarczającą liczbą radnych. Wobec wątpliwości głosowanie zostało powtórzone i to stało się kolejną… wątpliwością. Opozycja i rodzice podnieśli kwestię, że do reasumpcji głosowania nie powinno dojść.

– Zwróciliśmy się w tej sprawie z zapytaniem do wojewody – mówi Dariusz Grabczuk, radny PO. – Prosimy o zbadanie zgodności z prawem tej uchwały. To poważna sprawa i dlatego chcemy, aby wypowiedział się na ten temat niezależny organ.

Do wojewody napisali też rodzice uczniów uczących się w gimnazjum.

– Zwróciliśmy w naszych pismach uwagę na szereg aspektów, które naszym zdaniem budzą wątpliwości – mówi Katarzyna Śniatkowska, przewodnicząca rady rodziców w Gimnazjum nr 3. – To m.in. sprawa powtórzonego głosowania, ale także niewystarczającego uzasadnienia uchwały. Czekamy z niecierpliwością na decyzję wojewody. Liczymy, że uchyli tę uchwałę.

Decyzji wojewody jeszcze nie ma. Choć jak poinformował nas Rafał Przech z oddziału komunikacji społecznej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego "postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały Nr XV/164/12 Rady Miasta Chełm z dnia 30 stycznia 2012 r. zostało wszczęte”.

Co dalej z SP10 ?

Tymczasem rodzice ze Szkoły Podstawowej nr 10 liczą, że uchwałę dotyczącą ich placówki uchylą sami radni. Przewodniczący rady Zygmunt Gardziński przyznaje, ze w tej sprawie do biura wpłynęło osiem pism. Rodzice wzywają w nich radnych do usunięcia naruszenia prawa, czyli de facto uchylenia podjętej uchwały. Jednym z argumentów jest m.in. forma likwidacji szkoły, czyli wygaszenie.

– Radni odniosą się do tych wniosków podczas najbliższej sesji, na początku marca – zapowiada Zygmunt Gardziński.

Trudno spodziewać się, że mająca większość proprezydencka koalicja zdecyduje się na uchylenie uchwały. Na razie, w związku z tym, że uchwała jest podjęta, prowadzone są wymagane prawem czynności poprzedzające likwidację szkoły. O zamiarze likwidacji powiadamiani są rodzice, kuratorium i związki zawodowe.

Co dalej w sprawie gimnazjum? Wszyscy czekają na decyzje wojewody. – Spodziewam się niestety, że uchwałę uchyli – mówi przewodniczący rady. – Wtedy my mamy możliwość odwołania się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Co zapewne uczynimy. Na rozstrzygnięcie przez sąd trzeba będzie poczekać zapewne kilka miesięcy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
zen
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

zen
zen (25 lutego 2012 o 23:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
kochani walczcie nie dajcie za swoich dzieci zrobić baranów
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!