poniedziałek, 26 lutego 2018 r.

Chełm

Chełm: Rusza największa inwestycja drogowa

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 lipca 2012, 14:17

Remont ulicy rozpocznie się od granicy miasta (Jacek Barczyński)
Remont ulicy rozpocznie się od granicy miasta (Jacek Barczyński)

Na początku przyszłego tygodnia ruszy największa tegoroczna inwestycja drogowa w Chełmie. Za ponad 3 mln zł zostanie wyremontowany odcinek krajowej "dwunastki” od granic miasta do Ronda Romana Dmowskiego.

W ramach przetargu miastu udało się obniżyć koszty remontu ul. Podgórze z przewidywanych 4 mln do dokładnie 3,111 mln. zł. Z tej kwoty 2 mln przydzieliło ze swojej rezerwy ogólnej ministerstwo transportu.

– Praktycznie wszystko jest już dopięte na ostatni guzik – mówi Krzysztof Tomasik, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Chełmie. – Podpisaliśmy umowę z wykonawcą i przekazaliśmy mu teren budowy. Mamy też zatwierdzony projekt organizacji ruchu na czas remontu. W związku z tym, że remont dotyczy odcinka drogi krajowej, projekt ten musi jeszcze zatwierdzić Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Przetarg wygrała sprawdzona już na terenie powiatu chełmskiego firma spod Zamościa. Jej zadaniem jest przykrycie około 900-metrowego odcinka ulicy nową nawierzchnią, wybudowanie po obu stronach drogi bezpiecznych chodników dla pieszych, wytyczenie nowych przejść wraz z azylami, wyremontowanie wjazdów na przylegające do drogi posesje oraz wymiana oznakowania pionowego i poziomego. Projekt przewiduje także oczyszczenie kanalizacji burzowej.

Kierowców cieszy to, że równa nawierzchnia z wytyczonymi pasami ruchu zastąpi dotychczasową, a więc popękaną i dziurawą. Z kolei piesi na pewno docenią przeznaczone dla nich chodniki i przejścia z azylami.

– Na ul. Podgórze panuje tak duży ruch, że próba przejścia na drugą stronę jest bardzo niebezpieczne – mówi Janina Potocka, mieszkanka pobliskiego osiedla Zachód. – Chodniki wzdłuż tej ulicy są w tragicznym stanie. Poza tym wyremontowany wjazd do miasta w końcu będzie wystawiał nam lepsze niż dotychczas świadectwo.

Nowa organizacja ruchu

Po wyremontowaniu ul. Podgórze kierowcy będą musieli przyzwyczaić się do nowej organizacji ruchu. Obecnie na całej długości ulicy kierowcy do dyspozycji mają po dwa pasy ruchu. Nowy plan zakłada powstanie w niektórych miejscach trzech pasów dla jednego kierunku.

– Największe zmiany dotyczą odcinka ulicy od strony wjazdu do miasta – dodaje Tomasik. – Wjeżdżając do Chełma, do niemal połowy długości ulicy, kierowcy poruszać się będą jednym pasem. W zamian za to, pojazdy wyjeżdżające z miasta korzystać mają z dwóch pasów do jazdy na wprost, a w niektórych miejscach z trzeciego, oznakowanego strzałkami do lewoskrętów. Takie rozwiązanie ma zmniejszyć ryzyko kolizji.

Druga część ulicy, ta położona bliżej ronda im. Romana Dmowskiego, pozostanie bez zmian. Będą tu, tak jak przed remontem, po dwa pasy ruchu w każdym kierunku.

Dla władz miasta remont ul. Podgórze to pierwszy etap modernizacji przebiegającej przez miasto drogi krajowej K12. Wspierane przez chełmskich parlamentarzystów nadal chcą przekonywać polski rząd do zabezpieczenia środków na remont całej K12 w granicach miasta.

Utrudnienia

Projekt remontu nie przewiduje zamknięcia ulicy, ani wytyczenia objazdów. Do końca września utrudnieniem dla kierowców będzie natomiast to, że zamiast czterech pasów, jak dotychczas, będą mieli do dyspozycji tylko dwa.

Jeśli zajdzie potrzeba drogowcy wprowadzą regulowany sygnalizacją świetlną ruch wahadłowy.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
Gość
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (20 lipca 2012 o 16:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jak zwykle remont polega na zmniejszeniu ilości pasów ruchu, gratulacje dla deb***NYCH INZYNIEROW RUCHU, znowu bedzie ja ka krzyżówce Lubelska-Szpitalna- Trubakowska , skręt na 3 auta i jak tam wjechac a kolejka co rano pod Biedronkę. SZKODA GADAC, jakie przejsc z azylami , TAM NIKT PRAWIE NIE MIESZKA.
Rozwiń
Gość
Gość (20 lipca 2012 o 11:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W czasach gdy co drugi mieszkaniec miasta ma samochód, remont drogi powinien oznaczać albo pozostawienie takiej samej albo powiększenie ilości pasów ruchu. W tym przypadku się ją zmniejsza w dodatku na kierunku w którym jeździ tak samo dużo pojazdów jak na drugim. BRAWO
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!