wtorek, 20 lutego 2018 r.

Chełm

Chełm. Są pieniądze na działalność gospodarczą

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 sierpnia 2012, 17:25

Mieszkańcy Chełma, Rejowca Fabrycznego mogą starać się o środki na tworzenie lub rozwój własnej firmy.

Dotyczy to m.in. osób podejmujących lub już prowadzących działalność gospodarczą.

– Przede wszystkim oczekujemy, że zgłoszą się te osoby, które chcą rozwijać ofertę turystyczną – wyjaśnia Katarzyna Kozłowska, kierownik biura LGD "Promenada S12”. – Chodzi nam o promowanie produktu lokalnego, o agroturystykę. Chociaż z tych środków można np. kupować sprzęt lub maszyny, nie ukrywam, że dentystka, która zechce kupić unit będzie miała mniejsze szanse niż ktoś z pomysłem na otworzenie punktu turystycznego.

Dziś zainteresowanie projektem jest coraz większe. Kiedy ogłoszono go po raz pierwszy, zgłosiła się tylko jedna osoba z gminy Siedliszcze i był to przedsiębiorca, który chciał modernizować obiekt magazynowy i zakupić sprzęt. Miał więc duże szanse.

– Jednak sam zrezygnował, bo odstraszyła go ilość dokumentów, jakie trzeba złożyć – dodaje Kozłowska.

W dodatku jednym z warunków otrzymania np. 100 tys. zł jest zatrudnienie na dwa lata jednego pracownika. Ponadto pieniądze te są refundacją, a wśród innych obostrzeń jest i to, że trzeba mieć 50 tys. własnego wkładu. Z reguły na korzystanie z tych funduszy decydują się ci, którzy i tak muszą przeprowadzić modernizację w swojej firmie lub też i tak planowali zająć się turystyką czy agroturystyką. Pozyskane środki traktują jako ewentualny dodatek.

Chętnych nie brakuje, m.in. dlatego, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wyczerpała już limit. Zostają tylko te pieniądze, którymi dysponuje LGD. Ale jest ich mało, bo raptem 364 tys. zł. Jeśliby wszyscy wnioskodawcy ubiegali się o 100 tys. zł to na dobrą sprawę starczyłoby tylko dla trzech osób. Ponadto wysokość refundacji może sięgać 50 proc. poniesionych kosztów.

– To bardzo frustrujące dla nas – dodaje Katarzyna Kozłowska. – Wiemy, że jest więcej chętnych, naszą rolą jest zachęcanie do korzystania z takiej oferty, tymczasem ludzie rezygnują, kiedy dowiedzą się o wielu formalnościach i warunkach, jakie muszą spełnić. Ponadto nawet, jeśli więcej osób pokona te bariery, to nas czeka bardzo trudny wybór – komu przydzielić pieniądze.

Nabór wniosków trwa do końca tego miesiąca. Mimo wszystko warto starać się o te środki, ponieważ będzie to jedna z ostatnich okazji pozyskania dotacji w tym roku.

Szczegółowe informacje, wzory formularzy oraz instrukcje ich wypełniania są dostępne w siedzibie Lokalnej Grupy Działania "Promenada S12” Rejowiec Fabryczny, ul. Mickiewicza 3, tel. 82 566 34 74, strona Internetowa www.promenadas12.pl
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!