środa, 21 marca 2018 r.

Chełm

Chełm: Te bariery można usunąć

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 kwietnia 2011, 20:38

Mimo że Chełmskie Linie Autobusowe posiadają autobusy niskopodłogowe, nie na każdym przystanku spełn
Mimo że Chełmskie Linie Autobusowe posiadają autobusy niskopodłogowe, nie na każdym przystanku spełn

Za nisko osadzone przystanki czy brak oznaczeń schodów dla osób niedowidzących. To tylko dwa z wielu problemów, z którymi borykają się niepełnosprawni chełmianie.

– Utrudnienia są często spowodowane brakiem wyobraźni, a niekiedy wręcz głupotą – mówi nasza Czytelniczka. – Na przykład w zimie zauważyłam jeden absurd, który dał mi sporo do myślenia. Po co przy dworcu dla busów stworzono podjazd dla niepełnosprawnych, jeśli śnieg ze schodów był właśnie na ten podjazd zrzucany?

Prezes Stowarzyszenia na rzecz Chełmskiego Centrum Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych "Activum” wymienia kolejne takie przykłady.

– W wielu urzędach brakuje żółtych pasów oznakowania schodów – mówi Zbigniew Hołysz. – Dla osób słabo widzących są one często niezbędne i chronią je przed groźnym upadkiem. Nie prosimy o pomalowanie lub oklejenie każdego schodka, ale choćby pierwszego i ostatniego. Nawet w Urzędzie Miasta i w Gmachu (mieści się tam m.in. Starostwo Powiatowe, prokuratura i inne urzędy) brakuje takich udogodnień.

Hołysz zwraca również uwagę na brak barierek przy schodach wejściowych do chełmskiego magistratu. Nie ma ich także przy schodach do mieszczącego wiele ważnych instytucji Gmachu – Zimą bywa tam bardzo ślisko, a niezależnie od pory roku osobom starszym lub schorowanym i tak ciężko jest wejść po schodach do urzędów.

Co prawda, z tyłu budynku znajduje się winda, ale według "Activum”, mało kto o niej wie. – Winda jest oznaczona – mówi Roland Kurczewicz, pełnomocnik prezydenta Chełma. – Ponadto, miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych przenieśliśmy z tyłu Urzędu Miasta, aby były jak najbliżej budynku.

Kolejne utrudnienie to przystanki, które są zbyt niskie lub zbyt wysokie dla autobusów niskopodłogowych. Różnica nie jest zbyt duża, ale kierowcy zazwyczaj zatrzymują się zbyt daleko od krawężnika. Przez to osoby, które mają problem z poruszaniem się, nie mogą wejść z przystanku od razu do autobusu.

– Uczulamy kierowców, aby zwracali uwagę na to, czy podjeżdżają wystarczająco blisko krawężnika – mówią w Chełmskich Liniach Autobusowych. – Niestety, czasem zdarza się, że profil zatoczki nie pozwala naszym autobusom na odpowiedni dojazd. Mamy natomiast pięć pojazdów z platformami, które w razie potrzeby kierowca może rozłożyć, by osoba niepełnosprawna bez przeszkód dostała się do środka.

Tutaj jest dobrze

W mieście działa jedna z nielicznych w regionie szkół nauki jazdy, która prowadzi kursy dla osób niepełnosprawnych. Z kolei na osiedlu Demos wybudowano wzorcowy blok, w którym osoby na wózkach inwalidzkich mogą poruszać się praktycznie bez żadnych ograniczeń. Wjeżdżając do klatek schodowych nie muszą pokonywać żadnych stopni. Wewnątrz czeka na nich winda.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!