piątek, 23 lutego 2018 r.

Chełm

Chełm: Te grupy łączą trudne doświadczenia


Pomagają w naprawdę trudnych życiowych chwilach. Swoje spotkania mają tu osoby chore na raka, a także te, które w ostatnim czasie straciły kogoś bliskiego.

Grupy wsparcia to jedna z form pomocy udzielanych przez chełmskie Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego. Pierwsze spotkanie grupy dla osób będących w żałobie po stracie najbliższych odbyło się już w listopadzie 2010 r. Od tamtej pory uczestnicy spotykają się raz w miesiącu. Opiekunem jest Bożena Kudaruk, wiceprezes stowarzyszenia, której kilkunastoletni syn zmarł na raka. Grupa może też liczyć na pomoc psychologiczną udzielaną przez Annę Pasieczną i Tadeusza Ostrowskiego. Jej duszpasterzem jest ks. Krzysztof Gromek.

– Podczas spotkań członkowie grupy dzielą się swoimi doświadczeniami i przeżyciami, udzielają sobie wzajemnie wsparcia emocjonalnego. Wszystko to w atmosferze intymności i całkowitej akceptacji – mówi Tadeusz Boniecki, prezes stowarzyszenia.

Boniecki podkreśla, że każdy, kto odczuwa potrzebę tego typu terapii, może przyjść na spotkania. Teraz dotyczy to także grupy wsparcia dla osób po chorobie nowotworowej. – Dzięki postępowi w medycynie u wielu chorych leczenie kończy się sukcesem – tłumaczy Anna Pasieczna. – To jednak nie oznacza, że mogą spać spokojnie. Muszą się poddawać regularnym badaniom onkologicznym. Takie sytuacje wiążą się z ciągłym stresem i pytaniem: czy choroba przypadkiem nie wróciła? Zdarza się, że chorzy czują się odsunięci na margines, zagubieni.

Osoby mające podobne obawy często boją się dzielić nimi z członkami rodziny. Pod tym względem jest im łatwiej w środowisku ludzi, którzy wygrali walkę z rakiem
Spotkania przebiegają w atmosferze wzajemnej życzliwości. Uczestnicy dzielą się swoimi przeżyciami i wysłuchują osób mających podobne doświadczenia związane z cierpieniem i chorobą. W przypadku tej grupy koordynatorem jest Renata Alwas. W spotkaniach uczestniczy również Monika Korniejuk, specjalista psycholog oraz kapelan hospicjum ks. kan. Antonii Świerkowski.

Spotkania grup odbywają się raz w miesiącu w biurze stowarzyszenia przy ul. Lwowskiej 12/4 (za budynkiem sklepu Rossman). Zainteresowani mogą uzyskać bliższe informacje i zapisać się do poszczególnej grupy wsparcia pod numerem 82 564 50 11 bądź bezpośrednio w biurze.

Informacje o spotkaniach można znaleźć na stronie internetowej www.hdchelm.cba.pl oraz na facebook.com/hospicjumdomowe.chelm. A już dziś o godz. 15.30 stowarzyszenie zaprasza na kolejne spotkanie grupy wsparcia dla osób po chorobie nowotworowej.

Czytaj więcej o: Chełm hospicjum Tadeusz Boniecki
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!