środa, 21 lutego 2018 r.

Chełm

Chełm: Ten zabytkowy kiosk trzeba odczarować

Dodano: 20 kwietnia 2017, 07:23
Autor: bar

Chełmianom trudno sobie wyobrazić pl. Łuczkowskiego bez charakterystycznego, drewnianego kiosku
Chełmianom trudno sobie wyobrazić pl. Łuczkowskiego bez charakterystycznego, drewnianego kiosku

Kolejny najemca zrezygnował z dzierżawy zabytkowego kiosku na pl. Łuczkowskiego w Chełmie. Znany chełmski fotograf skorzystał z niego tylko raz. Obiekt znowu stoi pusty.

Liczbę przetargów ogłaszanych w ostatnich latach na wynajem kiosku trudno już zliczyć. Ostatnio był wynajmowany za wręcz symboliczną kwotę na cele kulturalno-oświatowe. Wcześniej ktoś chciał tam założyć salonik z automatami, a jeszcze ktoś inny zamierzał sprzedawać tam akcesoria do telefonów komórkowych. Bywało też, że kiosk nawet przez rok nie miał użytkownika. W tej sytuacji gospodarze miasta zastanawiali się nawet, czy nie zagospodarować obiektu we własnym zakresie, na przykład powierzając go Chełmskiemu Ośrodkowi Informacji Turystycznej. Ten mógłby tam sprzedawać turystom miejscowe pamiątki.

– Kolejny przetarg, w ramach którego już zostały wszczęte procedury, został wyznaczony na 5 maja – mówi Rolad Kurczewicz, pełnomocnik prezydenta miasta. – Od jego wyniku uzależniamy dalsze kroki związane z wykorzystaniem i ochroną zabytku.

Z ustaleń historyków wynika, że opatrzony herbem miasta drewniany kiosk został zbudowany między 1900 a 1915 rokiem. Jego powierzchnia użytkowa to zaledwie 7 mkw. W okresie międzywojennym użytkował go kupiec żydowski Majer Dobkowski. Już po wojnie przez długi czas pod swoim szyldem działalność handlową prowadził w nim „Ruch”. Następnie wydzierżawił go osobom prywatnym, które jednak nie potrafiły już wyjść na swoje.

Kiosk figuruje w wojewódzkiej ewidencji zabytków. W związku z tym jest chroniony miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Oznacza to, że wszelkie zmiany, bądź remonty muszą być uzgadniane z konserwatorem zabytków.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (27 kwietnia 2017 o 07:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jaki sentyment władz? w Kozłówce jest wystawa pomników stalina (Galeria Sztuki Socrealizmu) i co? część historii i tyle.
Rozwiń
Gość
Gość (20 kwietnia 2017 o 14:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co za głupoty wypisuje E.W. Jak można łączyć historię wiekowego kiosku z obecnymi władzami i to na dodatek z pseudo historycznym uzasadnieniem. Sentyment do niego mają natomiast rodowici Chełmianie. Wydaje się, że tak może pisać jedynie osoba, którą oprócz zamieszkania (od pewnego czasu) nic z Chełmem nie wiąże. A swoją drogą dlaczego administrator dopuszcza do publikacji tego typu komentarza, mającego wszystkie cechy reklamy wyborczej (na radnego Miasta Chełm?).
Rozwiń
Gość
Gość (20 kwietnia 2017 o 12:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ten kiosk to relikt przeszłości pamietający komunistów i PKWN. Oczywiście obecni włodarze miasta odczuwają sentyment do tamtych czasów i hołubią go jako symbol podporzadkowania narodu władzy nadanej przez moskiewskiego okupanta! Pamiętajcie Chełmianie o tym fakcie podczas najbliższych wyborów samorządowych! Polskość i nastawienie patriotyczne do współmieszkańców powinno Wam, Szanowni Państwo, podpowiedzieć sercem na kogo należy głosować .. E.W.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!