wtorek, 20 lutego 2018 r.

Chełm

Chełm. Wzrosną opłaty za śmieci, transport i nieruchomości. "To gwałt na mieszkańcach"

Dodano: 18 listopada 2015, 15:41

Budowa trzypiętrowego aquaparku jest już na półmetku. Inwestycja pochłonie 33 mln zł. Chełmski Park Wodny ma być gotowy za 13 miesięcy (fot. Jacek Barczyński)
Budowa trzypiętrowego aquaparku jest już na półmetku. Inwestycja pochłonie 33 mln zł. Chełmski Park Wodny ma być gotowy za 13 miesięcy (fot. Jacek Barczyński)

Zadłużone miasto potrzebuje pieniędzy i podnosi lokalne opłaty i podatki. - To gwałt na mieszkańcach - alarmuje opozycja.

Podczas poniedziałkowej sesji większością głosów radni przegłosowali nowe stawki podatku od nieruchomości, środków transportu oraz opłat targowych i za wywóz nieczystości.

– W styczniu ekipie rządzącej udało się przeprowadzić podwyżkę opłat za odprowadzanie ścieków, a w październiku wzrost cen biletów w komunikacji miejskiej – mówił tuż przed sesją Zdzisław Szwed (PiS), wiceprzewodniczący Rady Miasta. – Jesteśmy przeciwni podwyższaniu wszelkich opłat w mieście, w którym bezrobocie sięga 14,3 proc. Uprawiany przez prezydent Agatę Fisz i jej współpracowników drenaż kieszeni mieszkańców przełoży się nie na rozwój, ale stagnację!

Zdaniem Szweda miasto nie jest zarządzane, a jedynie administrowane. Ponadto podnosząc miejskie podatki i opłaty urząd chce przerzucić na mieszkańców koszty sztandarowej inwestycji, jaką jest budowa aquaparku. Radny ostrzega, że wyższe koszty działalności gospodarczej zniechęcają miejscowych przedsiębiorców, a niektórych wręcz doprowadzają do bankructwa.

Szwed swoje argumenty przeciwko podwyżkom przytaczał także podczas sesji. Wtórowała mu w tym także Małgorzata Sokół, radna z listy PO.

– Miasto zafundowało mieszkańcom ogromną, jednorazową podwyżkę lokalnych opłat – mówiła Sokół. – To jest nie do przyjęcia. Podjęte uchwały będą miały ogromny wpływ na budżety domowe mieszkańców, bo proponowane podwyżki są bardzo wysokie.

Wbrew stanowisku opozycji, prezydenckiej koalicji „Postaw na Chełm” i radnym PSL udało się przegłosować wszystkie proponowane podwyżki.

Za najważniejszą z nich, czyli w sprawie nowych stawek podatku od nieruchomości zagłosowało 11 radnych (przeciwko było 7). W efekcie stawka podatku za grunty przeznaczone na działalność gospodarczą podniosła się z 0,75 zł / mkw. do 0,86 zł, a w przypadku pozostałych z 0,38 zł / mkw. do 0,44 zł.

Stawka za budynki mieszkalne wzrosła z 0,65 zł/ mkw. do 0,72 zł, za te związane z prowadzeniem działalności gospodarczej z 18,20 zł / mkw. do 22 zł, a za związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych z 4,30 zł / mkw. do 4,65 zł.

Tylko z tytułu tych podwyżek do budżetu miasta w skali roku ma wpłynąć dodatkowo około 4 mln zł.

– To druga taka podwyżka w ciągu ostatnich 10 lat – podkreśla prezydent Fisz. – Wierzę, że mieszkańcy szybko odczują, że była zasadna. Zwrócimy ją w postaci miejskich inwestycji – obiecuje.

Miasto zapewniło sobie także wzrost dochodów z tytułu opłat za odbieranie śmieci oraz podatku od środków transportu. Jeśli chodzi o śmieci segregowane, to miesięczna opłata na jednego mieszkańca wzrosła z 9 do 11 zł, a w przypadku śmieci niesegregowanych z 14 do 17 zł.

Podatek od środków transportu wzrósł z 860 do 1320 zł (ok. 50 proc.), a od przyczep i naczep z 264 do 480 zł (81,8 proc.). Zdaniem opozycji tak drastyczne podwyżki boleśnie odbiją się na kondycji transportowej branży.

W czasie burzliwej dyskusji Fisz zwróciła także uwagę, że niektóre samorządy pobierają podatki od deszczówki czy psów. Obiecała, że dopóki będzie prezydentem, w Chełmie takich podatków nie będzie.

Użytkownik niezarejestrowany
Paweł
Gość
(21) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (6 stycznia 2017 o 10:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Oczywiscie jak zwykle opozycja wie lepiej jak rządzic miastem czy krajem. Tylko jak juz dojdzie do wladzy to nic innego nie potrafi zrobic niz uwczesna wladza. Paweł nie dziaduj 22 zl to nie majatek, wywalasz smieci do kontenera i masz to gdzies, a gdzie cala logistyka... Piekny aquapark Brawo Pani Prezydent w koncu mamy fajny obiekt rekreacyjny.. Zawsze znajdzie sie ktos kto bedzie krytykowal, przewaznie wlasnie opozycja, ktora probuje dostac sie do wladzy, albo ci co grosza podatku nie odprowadzaja do budżetu miasta.
Rozwiń
Paweł
Paweł (14 lutego 2016 o 21:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Warszawa opłata za wywóz śmieci 2 osobowa rodzina 19 zł chełm 22 zł przebili stolice. Dziękuję chełmianinom za te podwyżki. Kto mi zwróci koszty tych podwyżek do kogo mam sie udać? Jakoś chętnych nie ma.

Rozwiń
Gość
Gość (3 stycznia 2016 o 21:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przecież na prowadzeniu nawet najmniejszego gospodarstwa, trzeba się znać. Mamy przykład dobrego gospodarza w gminie, niech prezydent idzie na korki skoro jest nieumiejec!
Rozwiń
Gość
Gość (27 listopada 2015 o 21:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
je....na suka skąd mamy na to nabrać tylko okradają nas ten akwapark niech w du..ę sobie wsadź
Rozwiń
Slawa
Slawa (21 listopada 2015 o 15:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

koszt administracji w budżecie to 19mln. Spodziewany przychód z podwyżek 4mln. A wystarczyło tylko skurczyć administracje o 1/5 i nie trzeba podwyżek. Tylko jak to zrobić skoro pozatrudnianych tylu pociotków, co gdzie indziej pracy nie znajdą. Pozostaje jedynie zmiana Prezydenta - wtedy będzie dopiero możliwy przegląd stanowisk w Urzędzie Miasta i Spółkach Miejskich, do których funkcjonowania my mieszkańcy co roku dokładamy spore sumy z naszych podatków, bo są tak mądrze zarządzane, że przynoszą olbrzymie straty w każdym roku.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (21)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!