niedziela, 18 marca 2018 r.

Chełm

Chełm: Złodziejom znaków mówią: Jesteś mordercą

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 września 2013, 16:11
Autor: Paweł Puzio

Grzegorz Gorczyca umieszcza pierwszą naklejkę na słupku (ACH)
Grzegorz Gorczyca umieszcza pierwszą naklejkę na słupku (ACH)

"Kradnąc znaki, kradniesz ŻYCIE!” – oto nowa akcja Automobilklubu Chełmskiego. Już dziś patrole będą umieszczać na słupkach specjalne naklejki.

Kradzieże znaków drogowych to duży problem. Tylko w ciągu jednego tygodnia na drogach powiatu chełmskiego znika 16 znaków, a w ciągu roku ginie ich ponad 300.

Pisaliśmy o tym problemie.

– W Sawinie zniknął znak informujący o przejściu dla pieszych, w Kalinówce ostrzegający przed przejazdem kolejowym. Z dróg w Sielcu, Olenówce i Rozdżałowie wyparowały znaki ograniczenia prędkości do 30 km/h – wyliczał Wojciech Zakrzewski ze Starostwa Powiatowego w Chełmie. – To jest niebezpieczne.

Wandale wykręcają nawet śruby i kradną stalowe odciągi z barier energochłonnych. – Osłabiona konstrukcja nie utrzyma uderzenia auta. A to już pewna tragedia – mówił Andrzej Gwozda, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie.

– Najwięcej kradzieży notujemy na leśnych odcinkach drogi 835, w okolicach Frampola i Biłgoraja. Na wszystkich drogach wojewódzkich od 500 do 700 rocznie. Straty idą w dziesiątki tysięcy złotych.

– Te informacje nas zmroziły. Stąd pomysł naszej akcji "Kradnąc znaki, kradniesz ŻYCIE!” – mówi Grzegorz Gorczyca, prezes chełmskiego automobilklubu.

Akcja będzie prosta. – Na słupkach znaków drogowych sukcesywnie będą się pojawiały naklejki z hasłem akcji. Będą one w zasadzie niewidoczne dla kierujących, ale z pewnością zobaczą je osoby chcące ukraść kolejny znak. Mamy nadzieję, że uświadomienie wielkiego zagrożenia wynikającego z tego procederu – dodaje Gorczyca. Organizatorzy liczą także na spadek liczby tych zdarzeń.

– Bardzo się cieszę, że Automobilklub Chełmski zareagował na te problemy. Akcja jest bardzo potrzebna z powodu plagi kradzieży znaków drogowych i pionowych elementów oznakowania – mówi Paweł Ciechan, starosta chełmski.

– Każdy z takich wyczynów stwarza śmiertelne niebezpieczeństwo dla kierowców i może doprowadzić do tragedii. To problem nie tylko Starostwa Powiatowego w Chełmie, ale także innych zarządców dróg – dodaje starosta.

Naklejki nieodpłatnie wykonała firma SUNgraf, a w ich dystrybucji pomogą służby starostwa powiatowego i członkowie grupy rowerowej Obst Team Chełm.

– Apeluję także do właścicieli punktów skupu złomu, by w żadnym wypadku nie skupowali elementów znaków drogowych. Prosimy także mieszkańców o informowanie policji o wszelkich zauważonych elementach znaków drogowych, które mogą się gdzieś pojawiać na prywatnych posesjach czy firmach. Nie chodzi o donosicielstwo, ale o bezpieczeństwa – dodaje Gorczyca.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
Zaskoczona
Gość
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (26 września 2013 o 12:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ogólnie to znaków jest za dużo w Polsce i odpowiednie służby też doszły do tego wniosku,tylko tu chodzi o to aby jeszcze trochę POtrzymać, nachapać się i POdreperować budżet kraju za pomocą suszarek,załatać dziurę jaką komuchy zostawią następnym pokoleniom Polaków. Służby tego nie usuwają, po raz kolejny Polacy biorą sprawy w swoje ręce. Ten rząd i ten premier już nic nie może,dlatego muszą odejść !!!

Rozwiń
Zaskoczona
Zaskoczona (26 września 2013 o 12:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Oni juz nie maja co krasc ? to juz sie w glowie nie miesci !

Rozwiń
Gość
Gość (23 września 2013 o 12:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

w związku z reformą ZUS mają usunąć wszystkie znaki ograniczające prędkość poniżej 90 km/h i usunąć znaki STOP w miejscach newralgicznych - takie porozumienie tych od reform w kraju i związku zawodowego grabarzy polskich :) W klubach seniora mają odbyć się wykłady na temat nowych zasad bezpieczeństwa - wszyscy emeryci dostaną wytyczne aby przechodzić przez przejście na czerwonym świetle :) taki Plan reform bo dużo kasy brakuje w budżecie i może nie wystarczyć na odprawy dla schodzących z wysokiej sceny politycznej.

Rozwiń
sfg
sfg (23 września 2013 o 10:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

może ktoś robi to dlatego że za dużo jest na drogach znaków? ich bezzasadność chwilami woła o pomstę do nieba, jeśli tak jest to niech usuwa dalej

Rozwiń
bolo
bolo (23 września 2013 o 07:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Kiedy zamiast znaków będą RĄBAĆ fotoradary,których JUŻ jest podobna ilość? gdzie my żyjemy !

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!