piątek, 23 lutego 2018 r.

Chełm

Chełm: Zostań kwestarzem i pomóż w odnowie zabytkowych grobowców

  Edytuj ten wpis

Ostatniego dnia października i 1 listopada kwesta na rzecz ratowania zabytkowych grobowców będzie prowadzona na obu chełmskich cmentarzach. Organizatorzy liczą, że na kwestarzy zgłoszą się między innymi kandydaci na prezydenta miasta oraz radnych.

– Uważam, że to będzie znakomita okazja do pokazania się przed wyborami – mówi Paweł Wira, prezes chełmskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. – Puszek i identyfikatorów na pewno wystarczy dla wszystkich.

Tegoroczna kwesta będzie już 17 z kolei.
– Kiedy po raz pierwszy zorganizowaliśmy kwestę, nawet się nie spodziewaliśmy, że utrwali się ona jako doroczna akcja – dodaje Wira. – Dzięki temu udało się nam uratować już dziewięć cennych pod względem historycznym i artystycznym nagrobków. Mogliśmy sobie także pozwolić na oddanie do konserwacji najstarszej znalezionej na cmentarzu płyty nagrobnej z 1810 r.

Towarzystwo ma na swojej liście jeszcze ponad 30 XIX-wiecznych grobów, z których kilkanaście wymaga pilnej konserwacji. W tym roku odnowiony został pierwszy nagrobek wykonany z żeliwa. Do tej pory takie nagrobki ze względu na wysokie koszty konserwacji przesuwane były na koniec listy. W tym przypadku kosztowała ona "tylko” 6 tys. zł, gdyż objęty nią został najmniejszy z zabytkowych nagrobków z żeliwa.

Ponadto Towarzystwo ma już pieniądze na odbudowę ceglanego pomnika zmarłego w 1893 r. Jakuba Suszyńskiego. Zwlekało z tym, gdyż bardzo trudno było znaleźć producenta odpowiednio uformowanej i odpornej na warunki klimatyczne cegły. W końcu znaleźli go i zamówili materiał aż na Śląsku. Zabytkowy krzyż i tablica z tego pomnika są już niemal gotowe. Towarzystwo zdążyło już też podpisać umowę z konserwatorem zabytków na odtworzenie nagrobka.

Poza członkami TOnZ w dotychczasowych kwestach brali udział przedstawiciele władz miasta, z naszych posłów na Sejm Beata Mazurek, miejscy radni, muzealnicy oraz młodzież z I i III LO. Kto chce jeszcze włączyć się do tej szlachetnej akcji, powinien skontaktować się z Pawłem Wirą, prezesem TOnZ, tel. (0-82) 565 59 72.

Identyfikator i puszkę można będzie także otrzymać już w czasie zbiórki na cmentarzu przy ul. Lwowskiej przy głównym stanowisku kwestarzy w sąsiedztwie "Białej Kaplicy”.

– Z dotychczasowych kwest opuściłam chyba tylko dwie – mówi Krystyna Mart z Muzeum Ziemi Chełmskiej. – Przecież nasz zabytkowy cmentarz to bardzo ważne dla nas miejsce. Dlatego jako chełmianka, ale też historyk sztuki moje kwestowanie traktuję jako symboliczny, osobisty wkład w jego zachowanie.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (27 października 2010 o 13:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
może nie na temat ale dotyczy cmentarza w Chełmie ale w Krasnymstawie. Na zamkniętym ,niby starym cmentarzu trwają wykopki zmarłych bez rodziny na potęgę. Wszędzie pełno nowych grobów nawet w głównej alejce koło kaplicy a na nagrobkach starych pojawiły sie kartki"GRÓB PRZEZNACZONY DO LIKWIDACJI". Tą metodą to np. na Powązkach , czy na Rosie nie byłoby juz ani jednego grobu, a ruch na cmentarzu jak na Marszałkowskiej. A co na to konserwator zabytków. Ja jak chciałem kiedyś pochować kogoś z rodziny w starym grobie z 1930 roku to musiałem napisac o zgodę do konserwatora zabytków, bo cementowo - ziemny grób trzeba było rozebrać???
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!