niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Chełm

Chełmski samorząd wciąż szuka oszczędności w oświacie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 czerwca 2003, 13:47
Autor: Bożena Czyż


Pomimo utrudnień i porażek chełmski samorząd wciąż szuka oszczędności w najbardziej zadłużonej dziedzinie życia miasta – oświacie. Sposobem na zmniejszenie kosztów ma być łączenie placówek. Teraz przyszła kolej na Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną nr 1 i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. M. Grzegorzewskiej. O ich losach zdecydują dzisiaj radni podczas sesji Rady Miejskiej.Taka propozycja nie odpowiada żadnej ze stron.
– Oczywiście lepszym dla nas wyjściem jest samodzielność – mówi Małgorzta Kwiecińska, dyrektor szkoły w SOSzW. – Przemawia za tym choćby odrębność zadań.
Ośrodek jest placówką edukacyjną. Prowadzi szkołę podstawową, gimnazjum i szkołę zawodową dla dzieci i młodzieży z niedorozwojem umysłowym. Uczą się tutaj dzieci także spoza Chełma, a więc funkcjonuje internat, w którym przez całą dobę podopiecznymi zajmują się wychowawcy. W ośrodku raczej nie ma emocji, co do połączenia placówek. W końcu to do nich ktoś się ma wprowadzić, a nie odwrotnie. Poza tym jest zapewnienie, że żaden z nauczycieli nie straci pracy. Co będzie z wychowawcami i pracownikami administracji, na razie się nie mówi.
Wzburzenia nie kryje natomiast Grażyna Tchórz, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1.
– Nie widzę zasadności tej decyzji – mówi. – Zgłasza się do nas coraz więcej dzieci, które mają problemy z własną osobowością, wyborem drogi zawodowej, zetknęły się narkotykami. To nie są dzieci upośledzone, sądzę, że przyjmowanie jednych i drugich pod jednym dachem nie jest rozwiązaniem szczęśliwym. Czy trzeba kataklizmów, aby to zrozumieć?
Do takiego samego wniosku doszły, jak się dowiadujemy, także władze miasta, skoro proponują przeniesienie poradni z Szymanowskiego nie na Trubakowską, ale na Połaniecką do siedziby byłego przedszkola nr 13. W poradni uznają, że jest to rozwiązanie uzasadnione ekonomicznie, ale być może także tymczasowe. Jak można ufać pracodawcy, o którego decyzjach podwładni dowiadują się z prasy? Na dodatek proponowana struktura organizacyjna, po zmianach, jest niezgodna z ministerialnymi zapisami. I ośrodek i poradnia muszą mieć swoich dyrektorów. Nad nimi zaś będzie jeszcze jeden dyrektor – Zespołu Wychowania i Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w Chełmie.
Poradnia opiekuje się młodzieżą z Chełma sześciu gmin. W kosztach jej funkcjonowania partycypuje starostwo.
– Nie jesteśmy stroną w tym sporze – mówi Eugeniusz Wilkowski, wicestarosta chełmski. – Mamy na ten rok podpisaną umowę z prezydentem, która gwarantuje usługi naszym podopiecznym. I to nas interesuje bardziej niż zmiana adresu. Oczywiście pod warunkiem, że nie obniży się jakość opłacanych przez nas usług.
Wydaje się, że chełmski samorząd znowu nie przemyślał sprawy do końca. Świadczą o tym choćby materiały przygotowane na dzisiejszą sesję, w których jasno mówi się o przeprowadzce poradni na Trubakowską. W uzasadnieniu przeważają oczywiście argumenty ekonomiczne. Padają liczby, planowane oszczędności, zapewnienia o zachowaniu odrębności rad pedagogicznych. Może te argumenty łatwiej będzie zrozumieć interesantom we wrześniu, podczas rozmów w odnowionym podczas wakacji prezydenckim skrzydle magistratu. Za kilkadziesi
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!