piątek, 23 marca 2018 r.

Chełm

Chełmskie gminy w krajowej czołówce

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 lipca 2011, 19:28

Gmina Ruda-Huta zainstalowała w ubiegłym roku 512 instalacji solarnych. Temu przedsięwzięciu zawdzię
Gmina Ruda-Huta zainstalowała w ubiegłym roku 512 instalacji solarnych. Temu przedsięwzięciu zawdzię

Dobre miejsce Rejowca Fabrycznego w rankingu "Rzeczpospolitej”. Miasto znalazło się na 12 pozycji. Doceniono je za rozwój i działania dla mieszkańców. Z kolei gmina Ruda-Huta w rankingu Związku Powiatów Polskich zajęła pierwsze miejsce. Za inwestycje m.in. w solary.

Dwunaste miejsce Rejowca Fabrycznego to wielkie osiągnięcie, bo oceniano istotne elementy pracy samorządów. To, jak się rozwijają i podnoszą jakość życia mieszkańców, a także, w jaki sposób inwestowały pieniądze. Warto też zaznaczyć, że lokata Rejowca Fabrycznego, jest najwyższą z wszystkich miast Lubelszczyzny. A liderzy wybierani byli spośród prawie 2,5 tysiąca polskich gmin.

Z kolei w rankingu gmin najlepiej wykorzystujących pieniądze Unii Europejskiej Rejowiec Fabryczny zajął 25 miejsce w kraju. – Sukces odnosimy dzięki pracy zespołowej i konsekwencji – mówi burmistrz miasta Stanisław Bodys. – To wyróżnienie to zasługa mieszkańców, urzędników, radnych i władz miasta.

Jak twierdzi burmistrz, na potrzebach mieszkańców nie wolno oszczędzać szczególnie, gdy do wykorzystania są dotacje unijne. Miasto postawiło więc na inwestycje w edukację, ochronę środowiska, drogi i chodniki oraz obiekty sportowe. Te wszystkie zabiegi doceniają mieszkający w miasteczku ludzie.

– Widać, że miasto przez ostatnie lata rozwinęło się i wypiękniało – mówi pan Władysław. – Widać też, że pieniądze nie są przejadane, tylko robi się za nie coś konkretnego dla mieszkańców.

Rejowiec Fabryczny, to nie jedyny samorząd, który dobrze wypada w rankingach. Sukcesami na tym polu może pochwalić się także gmina Ruda-Huta. Najbardziej spektakularne osiągnięcie, to pierwsze miejsce w rankingu Związku Powiatów Polskich za działania związane z energią odnawialną. – Pracując na co dzień, nie myślimy o miejscach w rankingach i zestawieniach – mówi Kazimierz Smal, wójt gminy. – Niemniej jednak takie wyróżnienia bardzo cieszą.

Pierwsze miejsce to w dużej mierze zasługa zakrojonego na szeroką skalę projektu dotyczącego montażu kolektorów solarnych. Unia dała na to ponad cztery miliony.

W gminie zestawy solarów pojawiły się na dachach ponad pół tysiąca obiektów: prywatnych domów i budynków użyteczności publicznej. Wykorzystano łącznie 1287 sztuk kolektorów. Mieszkańcy bardzo chwalą sobie to rozwiązanie.

– Teraz prawie przez cały rok mamy za darmo ciepłą wodę – mówi pani Urszula z Rudy. – To duża oszczędność. Gdybyśmy chcieli sami założyć solary i za nie w całości zapłacić, na pewno byłby to za duży wydatek. A tak dorzuciliśmy tylko dwa tysiące i to jeszcze potem gmina nam kilkaset złotych oddała.

Instalację w gminie solarów doceniła też Polska Liga Mistrzów Energii Odnawialnej. W swoim rankingu umieściła gminę Ruda-Huta na drugim miejscu w kraju. A we wspomnianym już rankingu "Rzeczpospolitej” gmina zajęła 88 miejsce. W swojej kategorii w pierwszej setce była jedną z dziewięciu gmin z Lubelszczyzny, zaś z powiatu chełmskiego, jedyną.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
soohy
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (26 lipca 2011 o 21:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pani Sadowska tego nie rozumie,kilka razy jej to tłumaczyłem.ale lubelszczyzny z tumańskiej głowy nie wybiłem.
Rozwiń
soohy
soohy (26 lipca 2011 o 19:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pani redaktor. W jakim podręczniku jest napisane, że Rejowiec Fabryczny leży na Lubelszczyźnie? Mylenie Lubelszczyzny z województwem lubelskim osiągnęło już rozmiary epidemii. Jak będzie pani pisać o pielgrzymce do Częstochowy, to napisze Pani, że to na Śląsku?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!