wtorek, 20 marca 2018 r.

Chełm

Chełmskie hospicjum w nowym miejscu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 lipca 2011, 18:14

Już dziś po południu w nowej siedzibie stowarzyszenia odbędzie się pierwsze spotkanie dla osób w żał
Już dziś po południu w nowej siedzibie stowarzyszenia odbędzie się pierwsze spotkanie dla osób w żał

Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. ks. Kazimierza Malinowskiego przeniosło się bliżej centrum miasta. Z lokalu przy ul. Lwowskiej może korzystać przez najbliższe dwa lata.

Stowarzyszenie Hospicjum Domowe z problemami lokalowymi zmaga się od dłuższego czasu. – Mieliśmy kiedyś biuro w Medycznym Studium Zawodowym, ale tam nie ma już takiej możliwości. Potem dostaliśmy nieduży lokal od Urzędu Miasta, ale nie było tam wody. Teraz mamy lokal niedaleko centrum – mówi Tadeusz Boniecki, prezes stowarzyszenia.

Stowarzyszenie już wprowadziło się do budynku przy ul. Lwowskiej 12/4. – Dostaliśmy pomieszczenie o powierzchni około 30 mkw. Poseł Raniewicz udostępnił nam je za darmo do końca 2012 roku – cieszy się Boniecki.

Wolontariusze z Hospicjum Domowego wspierają osoby cierpiące na choroby nowotworowe i ich rodziny. Ale nie tylko. – Prowadzimy bezpłatną wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego: łóżek, wózków i kul. Zainteresowanie jest ogromne, bo w Chełmie jesteśmy jedyni – tłumaczy Boniecki.

Obecnie pod opieką stowarzyszenia jest kilkanaście osób terminalnie chorych i starszych. Są wśród nich mieszkańcy miasta i powiatu. – Nasi wolontariusze robią im zakupy, czytają książki, przebywają z nimi. Mamy też rehabilitanta-masażystę – mówi Boniecki. – Druga grupa naszych działań to wsparcie dla osób w żałobie. U nas można liczyć na wsparcie psychologa i duszpasterza. Pierwsze spotkanie grupy wsparcia mamy we wtorek o godzinie 16.30 – dodaje.

Domowe hospicjum zbiera sprzęt rehabilitacyjny i szuka darczyńców, którzy chcieliby odstąpić wózki inwalidzkie, łóżka czy chodziki. Gromadzi też pieniądze. – Współpracujemy ze szkołami i domem kultury, w którym organizujemy charytatywne koncerty. Planujemy też wydanie płyty z kolędami i wierszami czytanymi przez znane osoby – zapowiada Boniecki.

– Stowarzyszenie wciąż poszukuje wolontariuszy. Doświadczenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Chełmie pokazuje, że w mieście osób chętnych do takiej pracy nie brakuje. Pracuje tutaj około 50 wolontariuszy, którzy pomagają dzieciom w nauce, a z osobami starszymi spędzają swój wolny czas. – Wnoszą w ich życie młodość. To ważniejsze, niż gdyby zajmowali się robieniem zakupów czy pracami domowymi – mówi Lucyna Kozaczuk, dyrektor MOPR w Chełmie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
boner
mieszkaniec
pikol
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

boner
boner (8 lipca 2011 o 09:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A może zamiast gderac to też pomógłbyś chełmskiemu Hospicjum? Potrzeby są wielkie. Wybory nie mają z tym nic wspólnego. Poseł jest dla ludzi, dlatego podzielił się tym co ma choć nie musiał. A polityka jest tu jedynie pomoc ludziom potrzebującym.
Rozwiń
mieszkaniec
mieszkaniec (6 lipca 2011 o 12:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wybory na wyciągnięcie ręki, czas rozpocząć kampanie!
Rozwiń
pikol
pikol (6 lipca 2011 o 08:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No tak rok wyborczy
Rozwiń
Nie dzieciak
Nie dzieciak (6 lipca 2011 o 08:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='mała' timestamp='1309929072' post='498206']
Raniewicz przez cztery lata nic nie robił, a teraz przed wyborami jest nagle dobrym wujkiem, skąd my to znamy
[/quote]
Dlaczego Ty przez cztery lata nic nie pisałeś?
Rozwiń
mała
mała (6 lipca 2011 o 07:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Raniewicz przez cztery lata nic nie robił, a teraz przed wyborami jest nagle dobrym wujkiem, skąd my to znamy
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!