piątek, 23 lutego 2018 r.

Chełm

Chełmskie schroniska dla bezdomnych nie są w stanie przyjąć wszystkich potrzebujących

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 grudnia 2010, 16:15

W schroniskach i noclegowniach brakuje miejsc. Jak zapewnić dach nad głową ludziom zabieranym z ulicy radzili dzisiaj m.in. przedstawiciele tych placówek oraz policji, straży miejskiej i urzędu miasta.

W chełmskim schronisku im. Świętego Brata Alberta od dawna wszystkie miejsca są już zajęte. Dodatkowe łóżka ustawiono nawet w świetlicy, sali terapeutycznej i kaplicy. To jednak nie rozwiązuje problemu, bo potrzebujących jest o wiele więcej.

– Szacujemy, że miejsc brakuje dla około 20 osób. A my praktycznie już teraz nie jesteśmy w stanie pomieścić więcej niż mamy – mówi Agnieszka Panasiuk, kierownik schroniska. – Największy kłopot jest wtedy, gdy policja przywozi nam bezdomnego po alkoholu. Takiej osoby, nawet, gdyby było miejsce, przyjąć nie możemy. Taki mamy regulamin.

Jeśli jest po 16, taki człowiek może trafić do izby wytrzeźwień. Problem jest w ciągu dnia. Wtedy izba wytrzeźwień jest zamknięta.

– Rozwiązaniem byłoby wydłużenie godzin pracy izby – mówi Zbigniew Grochmal, komendant chełmskiej policji. – Byłoby wtedy jasne, że policjanci bezdomnego, który jest pijany, odwożą właśnie tam. Teraz nie bardzo wiadomo, co z nim zrobić. A zostawić na ulicy na mrozie przecież nie sposób.

Wydłużenie godzin pracy izby, albo wręcz jej całodobowe funkcjonowanie wiąże się z dodatkowymi kosztami. A gdzie wchodzą w grę pieniądze, tam zwykle nie jest łatwo. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że w utrzymaniu izby już teraz nie chcą partycypować gminy. Mimo, że ich mieszkańcy, też tam mogliby trzeźwieć.

– Sytuację uratowałoby już nawet stworzenie ogrzewalni – podpowiada Panasiuk. – Bezdomni, nawet ci nie stroniący od alkoholu mogliby tam się ogrzać, napić gorącej herbaty. Naprawdę nie trzeba wiele.

Czy ogrzewalnia mogłaby w mieście powstać, zależy w dużej mierze od miasta. Potrzebne są bowiem pieniądze i lokal.

Uczestnicy spotkania żałują, że do wspólnych rozmów na temat problemu bezdomności nie usiadł z nimi choćby wiceprezydent. Wtedy być może już wczoraj zapadłyby jakieś decyzje. A tak trzeba czekać. Choć jak mówią zainteresowani, na czekanie czasu już nie ma, bo problem jest tu i teraz.

Do tematu jeszcze wrócimy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
czytelniczka
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

czytelniczka
czytelniczka (29 grudnia 2010 o 09:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jest jeszcze markot jest tam dużo miejsc ale oczywiście kierowniczka zawsze mówi że nie ma ,kiedyś markot na zime mieścił około 200 ludzi
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!