sobota, 17 marca 2018 r.

Chełm

Myśliwi od 15 lat nie polują na zające. Kupują je i wypuszczają na wolność


Zające wypuszcza się po południu, aby do zmroku zwierzęta zdążyły się uspokoić i zapoznać z otoczeniem (Fot. PZŁ)
Zające wypuszcza się po południu, aby do zmroku zwierzęta zdążyły się uspokoić i zapoznać z otoczeniem (Fot. PZŁ)

Od 2000 r. myśliwi z większości kół należących do chełmskiego okręgu Polskiego Związku Łowieckiego nie polują na zające. Mało tego, kupują je i wypuszczają w swoich obwodach na wolność.

Populacja zająca drastycznie spadła w końcu XX w. Szaraki zdziesiątkowały przenoszone przez nie choroby wirusowe. Na domiar złego osobniki, które przeżyły, już się nie rozmnażały.

– Chociaż zajęcy z roku na rok przybywa, to jednak ich stan na naszym terenie wciąż nie jest zadawalający – ocenia Mirosław Sawicki, chełmski łowczy okręgowy. – Dlatego kupujemy dorosłe osobniki z hodowli bądź z odłowów. Cena tych pierwszych to około 300 zł. Cena drugich mieści się w przedziale od 500 do 600 zł za sztukę.

Chełmscy myśliwi kupują zające w ośrodkach hodowli zwierzyny w Grodnie lub Krośniewicach. Te z odłowów pochodzą z Kielecczyzny. Myśliwi z innych okręgów sprowadzają szaraki nawet z Węgier.

– Teren, gdzie wypuszczamy zakupione zające, jest starannie wybierany i oczyszczany ze szkodników – dodaje Sawicki. –Chodzi o to, aby stworzyć zającom jak najlepsze warunki do szybkiego zaadaptowania się w nowym dla nich środowisku. Szaraki mają same opuszczać postawione na ziemi klatki. Dzieje się to po południu, aby do zmroku zwierzęta zdążyły się uspokoić i zapoznać z otoczeniem. Po zmierzchu zaczynają żerować.

Pieniądze na zakup zajęcy pochodzą z budżetu poszczególnych kół. Trafiają do specjalnego funduszu celowego przy Zarządzie Okręgu PZŁ. Ponadto chełmscy myśliwi wystąpili z wnioskiem o dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Liczą także na sukces w ogłoszonym przez Zarząd Główny PZŁ konkursie na lokalny program. W tym roku dzięki takiemu programowi udało im się wypuścić w łowiskach 224 szaraki. Dorobek lat wcześniejszych to 693 zające.

W obrębie chełmskiego okręgu z uwagi na stan populacji na zające polują jedynie myśliwi z niektórych kół krasnostawskich.

Czytaj więcej o: Chełm myśliwi zające
Gość
witek
Gość
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (22 października 2015 o 09:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
mysliwi, kiedyś wyłapywali zające i sprzedawali je za granice np.do Francji. Cieszyli się ,że zarabiają dewizy , mieli na zabawy huberusa.. hehe...
Rozwiń
witek
witek (21 października 2015 o 23:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

a co z lisami?

Rozwiń
Gość
Gość (21 października 2015 o 18:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
dobra rada przerzućcie się na króliki ,jak trochę zdziczeją będą jak znalazł
Rozwiń
Gość
Gość (21 października 2015 o 18:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na każdą rzecz można patrzeć z dwóch stron. Jest prawda czasów, o których mówimy, i prawda ekranu, która mówi: „Prasłowiańska grusza chroni w swych konarach plebejskiego uciekiniera”. Zróbcie mi przebitkę zająca na gruszy… Nie, nie! Zamieńcie go na psa! Zamieńcie go na psa. Niech on się odszczekuje swoim prześladowcom z pańskiego dworu. Niech on nie miauczy…:)
Rozwiń
Gość
Gość (21 października 2015 o 17:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja pierdziu... zając za 600zł....
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!