środa, 21 marca 2018 r.

Chełm

Ciąg dalszy rewolucji w chełmskiej oświacie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 czerwca 2003, 15:51
Autor: Bożena Czyż

Podczas poniedziałkowej, 30 czerwca, sesji Rady Miejskiej w Chełmie radni głosować będą nad projektem uchwały w sprawie likwidacji Samorządowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli. Wszystko wskazuje na to, że zniknie on z mapy oświatowej miasta.

Powstał w 1999 r. od razu decyzja ta wzbudziła kontrowersje.Po co w mieście dwie tego typu placówki? Przecież funkcjonuje tu od lat Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli prowadzony i finansowany przez samorząd województwa, po co więc wydawać pieniądze podatników? Ekipa prezydenta Henryka Dżamana postawiła jednak na swoim i OSDN przez cztery lata doskonalił umiejętności nauczycieli, wspomagając ich przede wszystkim w aspekcie doradztwa. Miała to uzasadniać przeprowadzana właśnie reforma w oświacie. Ekipa prezydenta Krzysztofa Grabczuka policzyła i wyszło na to, że aby w tym roku utrzymać OSDN potrzeba 267 895 zł. Same tylko płace pochłoną 218 982, zaś zobowiązania placówki na chwilę obecną wynoszą 21 490 zł. Miasta, a w szczególności zadłużonej oświaty po prostu na to nie stać. Prawdopodobnie z końcem roku, bo przepisy nie pozwalają na natychmiastową likwidację, ośrodek przestanie istnieć. Co to oznacza dla zatrudnionych tam pracowników.
Nauczyciele-doradcy, czyli 17 osób korzysta w obecnych warunkach z obniżonego wymiaru czasu w szkołach, pobierają także dodatki funkcyjne. Wrócą do macierzystych szkół. Wypowiedzenia umów o pracę dostaną natomiast pracownicy administracyjni, tzn. pięć osób.
- Decyzja wydaje się być przesądzona - mówi Renata Kartaszyńska, dyrektor OSDN. - Zostaliśmy o niej poinformowani 11 czerwca i trzeba będzie się jej podporządkować.
Jak się nieoficjalnie dowiadujemy tę decyzję prawdopodobnie oprotestuje klub radnych SLD. Przy obecnym układzie sił w radzie niewiele to jednak pomoże. Niektórzy z działaczy Sojuszu przyznają, że przy złym stanie miejskich finansów, mnożenie bytów ponad miarę nie jest wskazane. Zdaniem wnioskodawców zaś, chełmscy nauczyciele nie pozostaną bez opieki. OSDN znakomicie zastąpi ośrodek marszałka.
Wątpliwy jest także los schroniska młodzieżowego PTSM, które od lat funkcjonuje przy I Liceum Ogólnokształcącym im. S. Czarnieckiego. Wprawdzie jeszcze podczas tegorocznych wakacji będzie przyjmował pod swój dach turystow, ale szkoła i miasto zbyt dużo do niego dopłaca. Chełm nie jest aż tak atrakcyjny, aby schronisko mogło na siebie zarabiać. Dysponuje 49 miejscami, w ciągu roku przyjmuje ok. 1500 gości. Już teraz oszczędności wymusiły redukcje etatów z 4,5 do 1,5. Antoni Skubiszewski, dyrektor I LO nie podjął ostatecznej decyzji, co do przyszłości schroniska.
- Zlikwidować najłatwiej - mówi. - Tylko co zrobić z personelem, wyposażeniem, budynkiem?
Na razie rozważane są jeszcze inne koncepcje dotyczące przyszłości schroniska.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!