sobota, 17 marca 2018 r.

Chełm

Ciemne interesy nad Jeziorem Białym

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 maja 2008, 18:57

Zięć wójta Włodawy kupił za bezcen 61-arową działkę budowlaną nad Jez. Białym. Notarialnie przekazał ją żonie, a ta swojemu bratu - czyli synowi wójta.

ANR sprzedała 61-arową działkę nad samym jeziorem na przetargu we wrześniu 2007 r. Dziwnym trafem, przystąpił do niego jedynie zięć wójta, Krzysztof K. Pod młotek poszły też inne działki. O niektóre kupcy omal się nie pobili.

- Gdybym wiedział, że i ta działka jest na sprzedaż, to bym ją kupił - mówi mieszkaniec Orchówka, proszący o anonimowość. - Ale w wykazie gruntów wystawionych przez agencję na sprzedaż, akurat tych 61 arów nie było. Zachowałem ten wykaz.

Zięć wójta Tadeusza Sawickiego zapłacił za tę działkę około… 16 tys. zł. Tymczasem Tadeusz Handor, szef wydziału geodezji włodawskiego starostwa, a zarazem członek Zarządu Powiatu, wstępnie szacuje jej wartość na 300-400 tys. zł.

Jak to możliwe, że cena była tak niska? - Bo z naszej dokumentacji wynikało, że działka nie była przeznaczona pod zabudowę - tłumaczy Andrzej Arasimowicz, rzecznik Oddziału Terenowego ANR w Lublinie. - Dlatego zatwierdziliśmy te 16 tysięcy - wartość podaną przez rzeczoznawcę.

To ciekawe, bo jak mówi Handor, który kontroluje wszystkie transakcje nieruchomościami w powiecie, w akcie notarialnym sporządzonym po przetargu wyraźnie zapisano, że grunt jest przeznaczony pod zabudowę. - Zapisano także, że pobrano podatek VAT za całą powierzchnię według stawek przewidzianych dla działek budowlanych, a nie rolniczych - dodaje szef wydziału geodezji.

- To niemożliwe, aby działka ogłoszona jako rolna, została sprzedana jako budowlana - dziwi się Arasimowicz. - Musimy to sprawdzić.
Być może odpowiedź na to pytanie zna Tadeusz Stadnik, dyrektor oddziału ANR w Urszulinie (pow. włodawski), który przygotowywał przetarg. Ale nie chciał z nami rozmawiać, zasłaniając się rzecznikiem Arasimowiczem.

I jeszcze jedno. - Z aktu notarialnego wynika, że nieruchomość w jednym momencie przeszła z rąk zięcia na córkę wójta, a następnie na jego syna - mówi Tadeusz Handor. Po co te komplikacje? - Możemy tylko podejrzewać, że po to, aby uniknąć opłat na rzecz Skarbu Państwa. Bo osoby ze sobą bezpośrednio związane są zwolnione z takich podatków - domyśla się Handor.

Wójt Sawicki odmawia komentarzy w tej sprawie. Twierdzi jedynie, że to nie on organizował przetarg. A poza tym - jego zdaniem - nie ma czego roztrząsać, bo agencja, korzystając z ustawowych uprawnień, chce odkupić działkę dokładnie za tyle, za ile ją sprzedała.

- Stwierdziliśmy drobne uchybienia, które spowodowały, że informacja o sprzedaży działki nie mogła dotrzeć do wszystkich zainteresowanych - potwierdza Arasimowicz.

Czy taki powód wystarczy do unieważnienia transakcji? - Nie mam dokumentów, nie znam sprawy - ucięła Grażyna Kapelko, rzecznik centrali ANR w Warszawie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Andrzej
Iza
Andy
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Andrzej
Andrzej (15 października 2008 o 15:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pan Tadeusz Sawicki???
Rozwiń
Iza
Iza (12 maja 2008 o 08:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja gdybym obiął ster działką rządową, w szczególności i w pierszej kolejności poprosiłbym o dokładny wykaz dokonanych transakcji przetargowych i "innych" od momentu utworzenia tzw AGENCJI. Mając to na biurku to droga już dalej, staje się bardzo czytelna kto i za ile i w jakich okolicznościach nabył nieruchomość?
Rozwiń
Andy
Andy (11 maja 2008 o 08:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A gdzie jest CBA. Dosyć tych przekrętów. Zgodnie z prawem??? A co ma powiedzieć. Nigdy do niczego sie nie przyznanwaj. "Złapią Cię za rękę - mów że nie twoja ręka"
Rozwiń
Beta
Beta (10 maja 2008 o 16:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
greg napisał:
Kurstwo i zlodziejstwo w samorzadach! A gdzie jest CBA do chuja!!!!!CBA? Już raz wykryło aferę łapówkarską nad morzem (zdaje się na Helu) a póżniej pani z PO oskarżyła ich, że robią z niej Blidę. Nic dodać, nic ująć.
Rozwiń
greg
greg (10 maja 2008 o 15:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kurstwo i zlodziejstwo w samorzadach! A gdzie jest CBA do chuja!!!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!