niedziela, 18 marca 2018 r.

Chełm

Co z zapomogami dla emerytowanych nauczycieli?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 czerwca 2008, 19:04

Każdy emerytowany nauczyciel ma prawo korzystać z funduszu socjalnego swojej dawnej szkoły. Nie wszystkim jednak odpowiada ta forma pomocy.

- Te pieniądze mi się należą. Nie rozumiem, dlaczego muszę żebrać o każdy grosz - skarży się pani Irena, emerytowana nauczycielka.

Pani Irena (nazwisko do wiadomości redakcji) jest emerytowaną nauczycielką Szkoły Podstawowej nr 5 w Chełmie. Ze względu na złą sytuację finansową od lat korzystała z zapomóg socjalnych w swojej dawnej szkole. Odkąd jednak pojawiła się nowa dyrektorka, o taką pomoc coraz trudniej.

- Starałam się o zapomogę na początku roku, bo musiałam pojechać do sanatorium. Jestem schorowaną osobą i to była jedyna szansa na podreperowanie zdrowia - mówi pani Irena. - Niestety, od pani dyrektor usłyszałam, że dla emerytów nie ma pieniędzy. Że w marcu zbierze się komisja i może mi coś przyzna. W końcu dali mi 300 złotych, ale termin wyjazdu już minął. Pieniądze wydałam na zaległe rachunki i recepty, i znowu jestem bez grosza.

Pani Irena nie rozumie, dlaczego tak trudno o pomoc finansową, skoro co roku miasto przyznaje szkole pieniądze dla emerytowanych pracowników. - Przecież te pieniądze mi się należą. I to nie 300, a 800 złotych - denerwuje się emerytka.

Sprawdziliśmy. W tym roku miasto przekazało na każdego emerytowanego nauczyciela 861 zł. Nie oznacza to jednak, że każdy musi dostać pomoc w takiej wysokości.

- Te pieniądze nie są przypisane do nazwiska - wyjaśnia Augustyn Okoński, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta w Chełmie. - Zasady dysponowania pieniędzmi określa ustawa i wewnętrzne szkolne regulaminy. Pomoc z tego funduszu ma charakter uznaniowy, a nie roszczeniowy.

- Pieniądze, jakie otrzymujemy z miasta, trafiają do tzw. wspólnego worka - tłumaczy Ewa Jakubowicz, dyrektor SP nr 5 w Chełmie. - Może się okazać, że osoba w szczególnie trudnej sytuacji dostanie większą pomoc. Są też tacy, którzy otrzymają mniej. W tym roku zapomogi dostali już wszyscy emeryci, a jest ich 46.

O przyznaniu wsparcia w SP nr 5 decyduje komisja. W jej skład wchodzą nauczyciele, emeryci i związkowcy. W sekretariacie szkoły jest dostępny regulamin przyznania zapomóg.

- Można w nim przeczytać, że pomoc ma charakter uznaniowy - dodaje dyrektorka. - W tym roku pani Irena otrzyma jeszcze zapomogę, ale nie może wymagać, że dostanie pieniądze wtedy, kiedy chce i dokładnie w takiej wysokości, jakiej żąda. Nie zawsze jest to możliwe.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
EMERYT
BBE
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

EMERYT
EMERYT (20 czerwca 2008 o 20:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
TO NAUCZYCIELOM EMERYTOM PRZYZNAWANE SĄ JSKIEŚ ZAPOMOGI?? PIERWSZY RAZ O TYM SŁYSZĘ A JESTEM OD 5 LAT NA EMERYTURZE, NIE DO WIARY, WIĄŻĘ JAKOŚ KONIEC Z KOŃCEM NAWET CIĘŻKO CHOROWAŁEM NA UDAR ALE DO GŁOWY MI NIE PRZYSZŁO ŻEBY PISAĆ O WSPARCIE FINANSOWE. COŚ Z TĄ INFORMACJĄ WŚRÓD KOLEGÓW NAUCZYCIELI W POW ZAMOJSKIM JEST NIE TAK. OJ NIEŁADNIE KOLEDZY.
<NIEUŚWIADOMIONY>
Rozwiń
BBE
BBE (18 czerwca 2008 o 18:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeśli dwóch emerytów nie otrzyma zapomogi w tym np. roku to komuś - uznaniowo - można przyznać 3 x 861 zł = 2583 zł.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!