wtorek, 20 marca 2018 r.

Chełm

Coraz bezpieczniej na drogach

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 lutego 2002, 19:59
Autor: Bożena Czyż

W ubiegły czwartek gościem naszej redakcji był młodszy inspektor Ryszard Bondyra, komendant miejski policji w Chełmie. Podczas godzinnego dyżuru telefonicznego prawie nie odkładał słuchawki. Jak sam podkreślił, rozmówcy nie byli napastliwi, a raczej z życzliwością i troską pytali o pracę policji oraz jej efekty.

Niewątpliwie najbardziej spektakularnym sukcesem odnotowywanym w policyjnych statystykach jest spadek liczby wypadków drogowych w 2001 r. Na terenie gminy Dubienka w ogóle nie było takich zdarzeń, w całym powiecie doszło do 221 wypadków, w których zginęły 22 osoby, a 290 odniosło obrażenia. W stosunku do roku 2000 oznacza to spadek (w powiecie) o 23,5 proc., w samym Chełmie o blisko 32 proc. To efekt działań prewencyjnych policji, m. in. akcji pod kryptonimem „Pieszy”, „Trzeźwość”, „Znicz”, pogadanek prowadzonych w szkołach, wdrażania programu „Żyj normalnie”.
– Na taki wynik ma również wpływ poprawa stanu miejskich ulic, usprawnienie komunikacji, co jest już zasługą samorządu – powiedział R. Bondyra. – Nie sposób też nie docenić działań edukacyjnych Automobilklubu Chełmskiego, a zwłaszcza jego prezesa Grzegorza Gorczycy.
Zdaniem komendanta wymierne efekty przyniosło też monitorowanie najbardziej zagrożonych przestępczością punktów miasta. Tam, gdzie kamery podglądają mieszkańców, zjawisko to zmalało o 57 proc. W mieście pracuje pięć kamer, wkrótce zostaną zainstalowane jeszcze dwie. Wszystkie kamery, poza jedną sprezentowaną przez TP SA, kupił samorząd. Na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców ma również wpływ współpraca z Nadbużańskim Oddziałem Straży Granicznej. Często też na ulicach można spotkać piesze patrole złożone z umundurowanego policjanta i żandarma.
R. Bondyra przyznał, że błędem był zakup telefonów komórkowych dla dzielnicowych. Nikt, mimo publikowania, nie zapamiętał ich numerów. Gdy potrzebna jest interwencja, najlepiej dzwonić pod numer 997. Patrol przyjedzie na każde uzasadnione wezwanie, choć zdarza się, że na radiowóz trzeba trochę poczekać.
– Marzy nam się, aby czas od wezwania do przyjazdu policji nie był dłuższy niż pięć minut – mówił. – W ponad 70-tysięcznym mieście jest to jednak często niemożliwe. Zamiast sześcioma, KMP dysponuje zaledwie trzema radiowozami.
Wszystkie rozmowy prowadzone za pośrednictwem numeru 997 są rejestrowane, a ich zapis przechowywany w archiwum. Zainteresowany może je więc odsłuchać, zwracając się z takim wnioskiem do komendanta posterunku przy ul. Reformackiej. Wówczas okaże się również, czy przyjmujący interwencje policjant był, np. niegrzeczny, co zarzucała jedna z Czytelniczek. Podobnie jest z obrazami rejestrowanymi przez videokamery, których zapisy są przechowywane przez 30 dni.
• Czy policjanci biorą łapówki?
– W tej chwili nie mam żadnego sygnału o korupcji wśród podległych mi funkcjonariuszy– powiedział R. Bondyra. – Za to, że nie biorą, głowy nie dam, bo mam tylko jedną. O każdym takim przypadku natychmiast informuję prokuraturę, ponieważ sami nie chcemy być sędziami we własnych sprawach.
Komendant poinformował, że w ubiegłym roku z pracy w chełmskiej policji odeszło 27 funkcjonariuszy, w tym czterech z powodu negatywnie dla nich zakończonego postępowania dyscyplinarnego. Chodziło o nadużywanie alkoholu.
– Przyjęliśmy do służby 15 nowych, młodych, pełnych zapału do pracy ludzi – powiedział. – Mam jeszcze dziewięć wolnych etatów, ale nie mam na nie pieniędzy. Być może sprawa rozstrzygnie się jeszcze w tym roku.
Nie mogło oczywiście zabraknąć pytań dotyczących „brudów w lubelskiej policji”, które to wyciągnął na światło dzienne (?) jeden z ogólnopolskich tygodników. R. Bondyra był w artykule jednym z głównych bohaterów.
– To sprawy sprzed trzech lat – tłumaczył. – Wszystkie zostały skrzętnie wyjaśnione przez prokuratorów. W przeciwnym wypadku moi przełożeni nie pozwoliliby na to, abym choć jeden dzień dłużej zajmował gabinet komendanta chełmskiej policji.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!