niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Chełm

Dendrolog wydał wyrok śmierci. 96 drzew do wycinki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 grudnia 2013, 15:45

 (Jacek Barczyński)
(Jacek Barczyński)

Przez wiele lat ozdobą Alei Piłsudskiego były szpalery drzew. Problem w tym, że nieprawidłowo pielęgnowane zaczęły tracić na urodzie i wręcz zagrażać przechodniom. Zdaniem dendrologa już najwyższy czas, aby je wyciąć.

Stan alei zaniepokoił Stanisławę Rudnik, kierownik chełmskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie, która sprawuje pieczę nad zabytkową dzielnicą nazywaną Dyrekcją.

– Zaniepokoiło nas przede wszystkim to, że ostatnio coraz więcej drzew zaczęło wykazywać objawy chorobowe – mówi Rudnik. – Uznaliśmy, że jednostkowe zastępowanie chorych drzew nowymi nie załatwi sprawy. Stąd nasz wniosek do Zarządu Dróg Miejskich o zasięgnięcie opinii dendrologa.

Specjalista potwierdził, że liczące sobie około 70 lat szpalery drzew wzdłuż Alei Piłsudskiego są już do tego stopnia zdegenerowane, że nie pozostaje nic innego, jak je usunąć. Przed zasadzeniem nowych drzew należy też wywieźć zainfekowane i zasolone warstwy gleby.

– Nie wyraziłam jeszcze zgody na wycinkę – podkreśla Rudnik. – Zanim to zrobię, musimy mieć gotowy projekt nowych nasadzeń łącznie z określeniem gatunków drzew.

Konserwator nie dopuszcza również myśli, że aleja za jednym zamachem zostanie ogołocona ze wszystkich drzew. Może to być robione jedynie etapami tak, aby dotychczasowe drzewa stanowiły osłonę dla nowo sadzonych.

Można się spodziewać, że planowane do wycinki drzewa będą miały swoich zagorzałych obrońców. Także tego, że większość mieszkańców Dyrekcji zapewne przyklaśnie tej inicjatywie. Przez lata dały im się dotkliwie we znaki nie tylko powalone przez wiatr konary, ale też gnieżdżące się w koronach drzew ptaki.

– Ptaki tak brudziły, że czasami na chodniku nie było gdzie nogi postawić – mówi Eleonora Mazur, mieszkanka Chełma.

Do wycinki

Wzdłuż Alei Piłsudskiego dendrolog doliczył się 96 drzew. Pierwotnie było ich tam około 150. Ta różnica powstała w ostatnich latach. Obecny drzewostan to przede wszystkim jesiony, klony, lipy. W ich miejsce dendrolog sugeruje posadzenie klonów-jaworów i szczególnie odpornych na spaliny platanów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Użytkownik niezarejestrowany
zbrojarz_betoniarz
Tomy Lee
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (24 marca 2017 o 19:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Problem w tym, że nieprawidłowo pielęgnowane zaczęły tracić na urodzie i wręcz zagrażać przechodniom. " A kto był odpowiedzialny za "pielegnowanie" ? Moze warto PIELEGNIARZA ukarac !
Rozwiń
zbrojarz_betoniarz
zbrojarz_betoniarz (19 grudnia 2013 o 13:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

wyciąć drzewa, górami zasypać jeziora i zalać wszystko gładkim , równiuteńkim betonem.....to jest dopiero wizja ochrony środowiska :)

Rozwiń
Tomy Lee
Tomy Lee (18 grudnia 2013 o 10:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

...JAKOŚ NA SZWOLEŻERÓW NIE ZOSTAWIONO STARYCH DRZEW NA PRZEMIAN Z NOWYMI TYLKO JE POPROSTU "WYMIENIONO". WYMIENIĆ GLEBĘ POWIERZNIOWĄ I WYPŁOSZYĆ PTAKI ULTRADZWIĘKAMI

Rozwiń
Gość
Gość (17 grudnia 2013 o 23:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Stronka do ustalania pozycji telefonu komórkowego.
Wejdź na tą stronę: http://fw.pl/pozycja
    
Następnie wypełnij obydwa pola i kliknij "szukaj numer"
a zobaczysz gdzie jest i co robi.

Rozwiń
Jak ciąć, to ciąć!
Jak ciąć, to ciąć! (17 grudnia 2013 o 22:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Może udałoby się wyciąć, razem z chorymi drzewami, tych, którzy do takiego stanu doprowadzili?

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!