sobota, 24 marca 2018 r.

Chełm

Diagnoza „białaczka” brzmiała jak wyrok. „Ale Łukasz ma wielką chęć życia”

Dodano: 26 grudnia 2017, 19:04
Autor: opr. pab

7 stycznia w Zespole Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Siedliszczu, w Zespole Szkół w Trawnikach oraz w Urzędzie Gminy w Wierzbicy odbędzie się pierwsza część akcji rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku - dla Łukasza i innych pacjentów.

Dalsza część akcji dedykowanej Łukaszowi i wszystkim chorym na nowotwory krwi odbędzie się 13 stycznia w Chełmskim Domu Kultury oraz 14 stycznia w TESCO na ulicy Lwowskiej oraz w Miejskim Ośrodku Kultury i Sportu.

Na pomoc Łukaszowi i innym 

– Nazywam się Łukasz Dudek, mam 23 lata. Wraz z większością mojej rodziny mieszkam w Chojnie Nowym Pierwszym – opisuje Łukasz, który był m.in. bramkarzem, a obecnie pracuje jako mechanik samochodowy. – Chciałem się dalej rozwijać w tym kierunku, ale choroba – białaczka – przerwała te plany. Teraz czekam na dawcę niespokrewnionego. Moim największym marzeniem jest to, abym wrócił do zdrowia. Proszę zarejestrujcie się jako potencjalni dawcy szpiku. Możecie pomóc mi i wszystkim pacjentom, którzy potrzebują przeszczepienia – dodaje Łukasz.

Rodzina i przyjaciele Łukasza zainicjowali akcję rejestracji potencjalnych dawców pod hasłem „Pomóż Łukaszowi i Innym”. Akcja organizowana jest przez Fundację DKMS. W działania włączyło się bardzo wiele osób. Burmistrz Siedliszcza i pracownicy Urzędu Miasta, wójt i pracownicy Urzędu Gminy Wierzbica, Starostwo Powiatowe w Chełmie, szkoły w Trawnikach i w Siedliszczu, księża, służby mundurowe, instytucje z terenów gmin i Chełma, lokalne firmy, organizacje oraz lokalne media. Ponadto działa mnóstwo osób prywatnych, które bezinteresownie włączyły się w akcję.

– Gdy usłyszeliśmy diagnozę „białaczka”, brzmiało to jak wyrok. Szok i niedowierzanie dla rodziny i bliskich. Skąd u zdrowego chłopaka taka choroba?! Bezsilność, że nic nie można zrobić była przytłaczająca – mówi Ania Pilszak, ciocia Łukasza. – Jednak Łukasz ma wielką chęć życia, a jeszcze większą nadzieję na znalezienie dawcy. I my tej nadziei nie chcemy mu odbierać. Dlatego postanowiliśmy działać.

– Rozsyłaliśmy informację o chorobie Łukasza, nakłaniając ludzi do oddawania krwi. Chętnych nie brakowało. Jako, że odzew był ogromy postanowiliśmy zorganizować akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku, która będzie zakrojona na szeroką skale. Skontaktowaliśmy się z Fundacją DKMS, zorganizowaliśmy spotkanie. Ku naszej radości stawiło się na nim mnóstwo osób – znajomych, przyjaciół, lokalnych władz, księża, dyrektorzy szkół i wiele innych osób – dodaje pani Mariola, mama Łukasza.

– Chcemy rozwiać strach ludzi przed pobraniem szpiku - to nie jest nic strasznego, to nie jest igła w kręgosłup. A to, co możemy zrobić jest wielkie – możemy podarować szansę na drugie życie. W przypadku tej choroby, wszystko zależy od drugiego człowieka. Na szpik czeka nie tylko Łukasz, który jest oczywiście dla nas najważniejszy. Na przeszczep czeka mnóstwo ludzi: dorosłych i dzieci. Świadomość jak dużo jest pacjentów, którzy potrzebują tego samego, co Łukasz – przeszczepienia od dawcy niespokrewnionego, powinna dotrzeć do każdego z nas – podsumowuje pani Bernadetta, bratowa Łukasza.

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:

7 stycznia 2018, godz. 10-16

• Zespół Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Siedliszczu, Aleksandra Bałasza 1

• Zespół Szkół w Trawnikach, Trawniki 264

• Urząd Gminy Wierzbica, Włodawska 1, Wierzbica Osiedle

13 stycznia 2018, godz. 18-21

• Chełmski Dom Kultury, Plac Tysiąclecia 1, Chełm

14 stycznia 2018

godz. 10-17

• TESCO, Lwowska 24, Chełm

godz. 15-19

• Miejski Ośrodek Kultury i Sportu, Graniczna 2A, Chełm

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Starostwo Powiatowe w Chełmie bierze czynny udział w zbieraniu potencjalnych dawców szpiku. W związku z tym 20 grudnia odbyła się konferencja prasowa poświęcona akcji zbierania potencjalnych dawców dla Łukasza z gminy Siedliszcze, w której wziął udział wicestarosta chełmski Tomasz Szczepaniak
Starostwo Powiatowe w Chełmie bierze czynny udział w zbieraniu potencjalnych dawców szpiku. W związku z tym 20 grudnia odbyła się konferencja prasowa poświęcona akcji zbierania potencjalnych dawców dla Łukasza z gminy Siedliszcze, w której wziął udział wicestarosta chełmski Tomasz Szczepaniak (fot. Starostwo Powiatowe w Chełmie)
Użytkownik niezarejestrowany
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (26 grudnia 2017 o 23:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chłopie, nie dawaj się. To nic strasznego, będzie dobrze. Powiedział weteran tej wojny.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!