sobota, 24 lutego 2018 r.

Chełm

Dlaczego stok narciarski w Kumowej Dolinie świeci pustkami?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 lutego 2012, 15:59

Wbrew temu, co mówi Wojciech Gąska, ośla łączka, kiedy była czynna, także  cieszyła się powodzeniem
Wbrew temu, co mówi Wojciech Gąska, ośla łączka, kiedy była czynna, także cieszyła się powodzeniem

Chociaż mamy połowę zimy, to dzierżawiąca od miasta teren firma Wotex nie zainstalowała tam wyciągów, ani nie otworzyła wypożyczalni sprzętu. Władze miasta domagają się, by stok ruszył, bo to zapisano w umowie.

Tak Józef Górny, wiceprezydent Chełma, jak i Wojciech Gąska, właściciel Wotex-u zgodnie podkreślają, że nie ma między nimi konfliktu. Podobno wolą obu stron jest doprowadzenie do tego, aby chełmski stok jak najszybciej zaczął tętnić życiem i przyciągał jak najwięcej narciarzy. Tymczasem wygląda na to, że przynajmniej w tym sezonie jest to tylko pobożnym życzeniem.

– Myślę, że popełniłem błąd nazbyt pochopnie inwestując w Kumową Dolinę – mówi Gąska. – Wyszło na to, że powinienem się z tym wstrzymać trzy–cztery lata.

Problem w tym, że przed trzema laty Gąska wydzierżawił od miasta teren, którego wystarczyło jedynie pod oślą łączkę.

Pozostała, w większości zalesiona część gruntu potrzebnego, aby urządzić stok z prawdziwego zdarzenia pozostaje na terenie gminy Chełm. W związku z tym miasto wystąpiło do tego samorządu, aby za zgodą Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie dokonano zmiany planu zagospodarowania przestrzennego. Chodziło o to, by teren leśny mógł być wykorzystany do celów rekreacyjno-sportowych z możliwością jego formowania oraz wycinki drzew i zakrzaczeń.

Gmina się z tym już uporała, a więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby miasto ten teren odkupiło i wydzierżawiło Wotex-owi. Niestety, wszystkie związane z tym procedury rozciągnęły się w czasie i nie zakończyły się przed nastaniem obecnej zimy.

Zobacz także: Gdzie na narty w woj. lubelskim. Stoki, wyciągi

– W tegorocznym budżecie zarezerwowaliśmy 162 tys. zł na zakup od Lasów Państwowych terenu potrzebnego do rozbudowania stoku – mówi Józef Górny. – Do tej pory grunty te należą jednak jeszcze do nich i jedynym ustępstwem z ich strony było wydzierżawienie nam niezalesionego paska terenu, który pozwoliłby wydłużyć trasę zjazdową o około 50 m. Wysłaliśmy Panu Gąsce już podpisaną przez nas umowę poddzierżawy tego skrawka, ale jej nie przyjął.

Gąski ta propozycja nie satysfakcjonuje. – Cóż z tego, że przyjąłbym ten teren w dzierżawę, skoro jak mi zapowiedzieli leśnicy nie miałbym prawa wykonywać w jego obrębie żadnych prac ziemnych, ani wyciąć choćby jednego krzaczka – zżyma się. – Stok w Kumowej Dolinie będzie miał rację bytu, kiedy będę mógł swobodnie dysponować całym terenem, aby stworzyć zjazd długi na co najmniej 300 m. Ośla łączka to już za mało. Dlatego chełmianie przyjeżdżają na stoki w Batorzu, czy Bobliwie.

Zdaniem Górnego, kiedy działały wyciągi i wypożyczalnia sprzętu to nawet ośla łączka cieszyła się powodzeniem.

Co dalej z chełmskim stokiem? Wiceprezydent chce wierzyć, że Wotex jednak zdecyduje się jeszcze tej zimy naśnieżyć go i uruchomić wyciągi. Jednak Gąska sugeruje, że w tym sezonie o szusowaniu w Kumowej Dolinie możemy zapomnieć. Zapewnia jednocześnie, że to, co zaczął, prędzej czy później musi skończyć. Oczywiście we współpracy z miastem.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Baniaucygana
jon
KOS
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Baniaucygana
Baniaucygana (10 lutego 2012 o 12:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
skoro zapisane w umowie, to stok powinien działać. w końcu w jakimś celu taką umowę się sporządza. i czyta przed podpisaniem. teraz wielmożny pan biznesmen może sobie szarpać włosy pod pachą, że mu się nie opłaci, ale trudno - chyba czynił jakies kalkulacje, widział teren przed podpisaniem umowy? teraz szuka dziury w całym?
jasne, że najlepiej dla niego byłoby, gdyby np. szkoły obligatoryjnie organizowały tam zajęcia w-f, a płaciło za nie miasto lub miasto płaciło ryczałtem za stok i wstęp byłby darmowy.
Rozwiń
jon
jon (10 lutego 2012 o 10:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gąska zdewastował krajobraz w Batorzu, wyciął część lasu, zbocze góry spychaczem potraktował
, teraz kolej na Chełm ?
Rozwiń
KOS
KOS (10 lutego 2012 o 10:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Batorz,a nie Batoż.
Rozwiń
arek
arek (10 lutego 2012 o 10:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
górny ma innego inwestora a fisz nie umie jezdzic na nartach wiec ja to nie interesuje
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!