sobota, 20 stycznia 2018 r.

Chełm

Dni Kultury Chrześcijańskiej w Chełmie

Dodano: 7 maja 2015, 21:07

(fot. Jacek Barczyński)
(fot. Jacek Barczyński)

Rozmowa z Tadeuszem Bonieckim, pomysłodawcą i organizatorem Dni Kultury Chrześcijańskiej w Chełmie

• Dlaczego Dni Kultury Chrześcijańskiej, a nie po prostu Kultury?

– Kultura może być destrukcyjna. My zajmujemy się tymi jej przejawami, które skupiają się na duszy człowieka. Podpowiadamy uczestnikom, co z niej czerpać. Chodzi nam o te elementy, które budują, uwrażliwiają i ubogacają. Nikogo nie pytamy, czy jest osobą wierzącą, wszyscy zainteresowani są mile widziani.

• Od początku ta impreza opiera się na ludziach o znanych nazwiskach…

– Jednym z naszych sprawdzonych przyjaciół jest Krzysztof Zanussi. Już w formie anegdoty wspomina okoliczności, w których po raz pierwszy przyjął moje zaproszenie. Przyznał się, że był wtedy przekonany, że rozmawia z innym Bonieckim. Najważniejsze, że do nas dotarł i na stałe związał się z naszą imprezą. Mało tego, śmiem twierdzić, że z czasem stał się ambasadorem Chełma.

• Kto jeszcze był gościem Dni Kultury Chrześcijańskiej?

– Lista jest długa, ale pozwolę sobie wymienić chociażby Maję Komorowską, Krzysztofa Kolbergera, Artura Barcisia, Cezarego Żaka, Jerzego Zelnika. Niektórzy z nich byli u nas już wielokrotnie. Po raz pierwszy natomiast przyjadą do nas Jan Englert oraz Wojciech Cejrowski.

• Twarzami Dni Kultury Chrześcijańskiej są nie tylko artyści…

– Tradycyjnie zapraszaliśmy też podróżników, jak chociażby Monikę Rogozińską, prezesa polskiego oddziału Explorer Club, himalaistów – np. Michała Kochańskiego, czy też wybitnych dziennikarzy, jak nasz wieloletni przyjaciel Krzysztof Ziemiec z warszawskiego ośrodka telewizyjnego. Tradycją są też przeglądy kultury innych państw. Po Gruzji i Armenii, oczywiście za sprawą papieża Franciszka, przyszła kolej na Argentynę. W Chełmie z prywatną wizytą zapowiedziała się sama pani ambasador tego kraju w Polsce wraz z małżonkiem.

• Kiedy w tym roku zaczynacie?

– Spotkania, projekcje i warsztaty rozpoczną się 11 maja i potrwają do 8 czerwca. Szczegółowy program XII Dni Kultury Chrześcijańskiej zainteresowani znajdą na plakatach oraz w internecie. Pragnę podkreślić, że bez rzeszy oddanych sprawie wolontariuszy nie byłoby tej imprezy.
Rozmawiał Jacek Barczyński

Gość
Gość
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (17 maja 2015 o 21:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Każdy w miarę rozgarnięty człowiek widzi, że te dni kultury to ściema. dostaje co roku kupę kasy z miasta, od sponsorów, rok w rok te same nazwiska, większość spotkań w szkołach żeby mieć publikę zapewnioną. chyba robi to tylko dla siebie, a nie dla ludzi.
Rozwiń
Gość
Gość (17 maja 2015 o 17:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ten Pan powinien dostać tytuł Chelmianina Roku! To co organizuje jest na bardzo wysokim poziomie.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!