Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

12 listopada 2017 r.
11:31

Do szkoły w mundurze. Uczą się strzelania i musztry "Nie chodzi o radykalizację poglądów"

19 11 A A
Uroczysta przysięga uczniów z klas mundurowych Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych im. ks. Stanisława Staszica złożyła w kościele św. Ducha
Uroczysta przysięga uczniów z klas mundurowych Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych im. ks. Stanisława Staszica złożyła w kościele św. Ducha

Dodatkowe punkty przy naborze na studia wojskowe i pierwszeństwo przy przyjęciach do służb mundurowych – tyle zyskują uczniowie. A szkoła może liczyć na środki finansowe z MON

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Nasza szkoła od 1 września uczestniczy w pilotażowym programie Ministerstwa Obrony Narodowej – mówi Jarosław Wójcicki, dyrektor Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych. – Na miejscu naszymi partnerami są 1 Kołobrzeski Batalion Zmechanizowany oraz Nadbużański Oddział Straży Granicznej. Dzięki nim możemy realizować takie elementy programu, jak musztra i strzelectwo. Jako uczestnicy programu mamy też otrzymać z MON środki na zakup odpowiedniego sprzętu.

„Mundurowi” absolwenci szkoły mogą też liczyć na dodatkowe punkty przy naborze do wyższych szkół wojskowych. Łatwiej im również będzie dostać się do jednostek wojskowych, jak również innych służb mundurowych. Ponadto opuszczając szkołę stają się rezerwistami i mają zagwarantowane miejsce w tworzonych formacjach obrony terytorialnej kraju.

– Chciałabym pójść w ślady mojego ciotecznego brata, zawodowego żołnierza – mówi Kamila Karwat, uczennica I klasy. – Mierzę wysoko. W wojsku imponuje mi porządek i ustalona hierarchia, w której mieści się szacunek do wyższych stopniem i wiekiem.

Przysięgę złożyło 24 uczniów i uczennic. Na co dzień w ramach technikum uczą się na kierunkach technik spedytor, mechanik, elektryk, teleinformatyk, górnik podziemny i odkrywkowy. Mundur założyli na ochotnika kosztem dodatkowych kilku zajęć związanych z funkcjonowaniem takich służb jak wojsko, Straż Graniczna, policja i straż pożarna. W ciągu ostatnich lat zaledwie kilku „mundurowym” absolwentom udało się kontynuować naukę na wyższych uczelniach wojskowych. Teraz jest nadzieja, że ten wskaźnik znacząco wzrośnie.

– Od 17 lat organizujemy tę uroczystość zgodnie z oficjalnym Regulaminem Sił Zbrojnych – mówi Henryk Józiuk, porucznik rezerwy Straży Granicznej i opiekun umundurowanej młodzieży. – Myślę, że jej sceneria i podniosła atmosfera zapada młodym ludziom w pamięci.

– Nie chodzi nam o radykalizację poglądów i tworzenie niezdrowego nacjonalizmu, ale o podkreślenie wartości, które są mocno osadzone w naszej kulturze. To fundament w wychowaniu i pracy młodego pokolenia – mówił w homilii ks. Jacek Lewicki.

Spośród około 800 dotychczasowych absolwentów chełmskiego Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych w służbach pracuje obecnie ponad 100 osób. Jedna z nich ochrania ministra obrony narodowej.

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 13 listopada 2017 o 17:33
Dlaczego przysięgali Polsce w gmachu należącym do obcego państwa?
Avatar
wasawerewasaw / 12 listopada 2017 o 20:08
undefined napisał:
wpajanie młodym żę szkoła w której są lekcje mundurowe jest przepustka do kariery wojskowej to oszukiwanie
 Oczywiście, że to oszukiwanie.  Dzieci, uczcie się programowania i języków obcych! 
Avatar
Gość / 12 listopada 2017 o 20:03
Kamila Karwat, uczennica I klasy. – Mierzę wysoko. W wojsku imponuje mi porządek i ustalona hierarchia, w której mieści się szacunek do wyższych stopniem i wiekiem. To przerażające, co mówi ta dziewczynka.
Avatar
Gość / 12 listopada 2017 o 14:59
Artykuł sponsorowany (zapomniano dodać)....
Avatar
Gość / 12 listopada 2017 o 14:32
Z przykrością zauważamże na forum dziennika panuje cenzura. Ironicznie napisałem jeżeli absolwenci klas mundurowych będą mieli ułatwienia w naborze do szkół wojskowych to w przyszłości będziemy mieli wysoki poziom kadry oficerskiej. Następnie dodałem: fakty są takie że do klas mundurowych idą słabi uczniowie którzy nie mogą dostać się do dobrego liceum. Niestety ta część nie została opublikowana.
Avatar
Chelmianin / 12 listopada 2017 o 13:42
Niedługo w Chełmie otworzą, przedszkole i żłobek o profilu straż graniczna i obrona terytorialna. Dekli trzeba obrabiać i uczyć kto jest kto od maleńkiego. 
Avatar
Gość / 12 listopada 2017 o 13:42
Jeżeli absolwenci klas mundurowych będą mieli łatwiej dostać się do szkoł wojskowych to w przyszłości będziemy mieli wysoki poziom kadry oficerskiej
Avatar
Gość / 12 listopada 2017 o 13:12
Mądre słowa prawisz.
Avatar
Gość / 12 listopada 2017 o 12:22
a wpajanie, że czym więcej oszczędzamy w ZUS to dostaniemy większą emeryturę to też oszukiwanie, bo obecnie czym więcej się pracuje tym mniejsza emerytura, ponieważ po 20 latach pracy mamy najniższą emeryturę 1 tys. a ja po 40 latach pracy ZUS mi wyliczył 1400 zł, czy dla 400 zł warto dodatkowo zapieprzać 20 lat.
Avatar
Gość / 12 listopada 2017 o 11:48
wpajanie młodym żę szkoła w której są lekcje mundurowe jest przepustka do kariery wojskowej to oszukiwanie
Avatar
Gość / 13 listopada 2017 o 17:33
Dlaczego przysięgali Polsce w gmachu należącym do obcego państwa?
Avatar
wasawerewasaw / 12 listopada 2017 o 20:08
undefined napisał:
wpajanie młodym żę szkoła w której są lekcje mundurowe jest przepustka do kariery wojskowej to oszukiwanie
 Oczywiście, że to oszukiwanie.  Dzieci, uczcie się programowania i języków obcych! 
Avatar
Gość / 12 listopada 2017 o 20:03
Kamila Karwat, uczennica I klasy. – Mierzę wysoko. W wojsku imponuje mi porządek i ustalona hierarchia, w której mieści się szacunek do wyższych stopniem i wiekiem. To przerażające, co mówi ta dziewczynka.
Avatar
Gość / 12 listopada 2017 o 14:59
Artykuł sponsorowany (zapomniano dodać)....
Avatar
Gość / 12 listopada 2017 o 14:32
Z przykrością zauważamże na forum dziennika panuje cenzura. Ironicznie napisałem jeżeli absolwenci klas mundurowych będą mieli ułatwienia w naborze do szkół wojskowych to w przyszłości będziemy mieli wysoki poziom kadry oficerskiej. Następnie dodałem: fakty są takie że do klas mundurowych idą słabi uczniowie którzy nie mogą dostać się do dobrego liceum. Niestety ta część nie została opublikowana.
Avatar
Gość / 12 listopada 2017 o 14:16
-1
A za Tuska dzieci nawet nie wiedziały jaka jest polska flaga, godło i hymn. A jak się Soros cieszył i dienki na konto "niezależnych" obrońców Konstytucji słał. Mnie uczono w przedszkolu wierszyka: "Kto ty jesteś? Polak mały...", a Tuska? "...zniemczony Kaszub mały..." brzmiała odpowiedź?
Avatar
Chelmianin / 12 listopada 2017 o 13:42
Niedługo w Chełmie otworzą, przedszkole i żłobek o profilu straż graniczna i obrona terytorialna. Dekli trzeba obrabiać i uczyć kto jest kto od maleńkiego. 
Avatar
Gość / 12 listopada 2017 o 13:42
Jeżeli absolwenci klas mundurowych będą mieli łatwiej dostać się do szkoł wojskowych to w przyszłości będziemy mieli wysoki poziom kadry oficerskiej
Avatar
Gość / 12 listopada 2017 o 13:12
Mądre słowa prawisz.
Avatar
Gość / 12 listopada 2017 o 12:22
a wpajanie, że czym więcej oszczędzamy w ZUS to dostaniemy większą emeryturę to też oszukiwanie, bo obecnie czym więcej się pracuje tym mniejsza emerytura, ponieważ po 20 latach pracy mamy najniższą emeryturę 1 tys. a ja po 40 latach pracy ZUS mi wyliczył 1400 zł, czy dla 400 zł warto dodatkowo zapieprzać 20 lat.
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Komentujesz jako Gość
Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zbudują największe SPA w woj. lubelskim. Olbrzymia dotacja z UE
tylko u nas

Zbudują największe SPA w woj. lubelskim. Olbrzymia dotacja z UE 0 0

Za trzy lata w Celejowie (gm. Wąwolnica) ma powstać sześciohektarowy kompleks leczniczo-wypoczynkowy, największe SPA w regionie. Projekt budowy term dostał aż 66 775 633 złotych dofinansowania z UE

Wybuch w bloku w Świdniku. To on ratował mieszkańców z pożaru mieszkania
galeria

Wybuch w bloku w Świdniku. To on ratował mieszkańców z pożaru mieszkania 14 2

Krzyknęłam: Szymon nie idź tam!, ale on był już w środku – opowiada Aleksandra Jabłońska, dziewczyna Szymona Duhera. To świadkowie piątkowego wybuchu w bloku przy ul. Hallera w Świdniku. 20-latek pomógł jednej z poparzonych osób. Z zadymionego budynku wyprowadził też dwójkę dzieci

Chełmianka kontra Orlęta Spomlek, wyjazdy Avii i Podlasia

Chełmianka kontra Orlęta Spomlek, wyjazdy Avii i Podlasia 1 0

Nie ma czasu na odpoczynek. Avia, Podlasie i Orlęta grały w środę, a już w sobotę wracają do rywalizacji. Najtrudniejsze zadanie czeka ostatnią z ekip, która spróbuje zatrzymać rozpędzonego lidera z Chełma

Biżuteria Swarovski - błyszcz jak największe gwiazdy

Biżuteria Swarovski - błyszcz jak największe gwiazdy 0 0

Biżuteria Swarovski jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych na świecie. Błyszczące kryształy są wykorzystywane do tworzenia bransoletek, kolii, kolczyków, broszek i pierścionków. Strojne ozdoby odbijają światło, mieniąc się tysiącami kolorów, dzięki czemu są odpowiednim dodatkiem do eleganckich kreacji. Z tego powodu po biżuterię Swarovski sięgają nawet największe gwiazdy Hollywood i inni artyści.

Polska - Rosja. Majdan, Świerczewski, Iwan na Arenie Lublin
13 maja 2018, 16:00

Polska - Rosja. Majdan, Świerczewski, Iwan na Arenie Lublin 2 3

Wydarzenie Radosław Majdan, bracia Mroczkowie i Rafał Maserak zagrają w piłkę na Arenie Lublin. Zresztą nie tylko oni, bo będzie też Piotr Zelt, Bilgun Ariunbataar, Jarosław Jakimowicz, Przemysław Cypryański, Maciej Florek, Marcin Wójcik, Piotr Świerczewski, Tomasz Frankowski i Tomasz Iwan

Nowa porcja utrudnień w Lublinie. Także w centrum miasta

Nowa porcja utrudnień w Lublinie. Także w centrum miasta 5 4

Nowe zakazy i ograniczenia pojawią się w przyszłym tygodniu na Królewskiej i Lubartowskiej, Drodze Męczenników Majdanka, Lotniczej oraz Franczaka „Lalka”. Od dziś utrudnienia będą też na Pszczelej

Kobieta zginęła w pożarze domu. Przyczyną niedopałek papierosa? [zdjęcia]
galeria

Kobieta zginęła w pożarze domu. Przyczyną niedopałek papierosa? [zdjęcia] 2 2

W czwartek w Białobrzegach w gminie Kock doszło do tragicznego w skutkach pożaru domu

Piłkarze Górnika grają z GKS Tychy. Czy powtórzą wynik z jesieni?

Piłkarze Górnika grają z GKS Tychy. Czy powtórzą wynik z jesieni? 1 0

PIŁKARSKA NICE I LIGA Górnik Łęczna dzisiaj zmierzy się na wyjeździe z GKS Tychy. Początek spotkania o godzinie 19

Uczczą pamięć trenera. VII Memoriał Leszka Marii Rouperta

Uczczą pamięć trenera. VII Memoriał Leszka Marii Rouperta 4 0

Koszykówka W sobotę w lubelskiej hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbędzie się VII Memoriał Leszka Marii Rouperta

Egzamin gimnazjalny 2018 ANGIELSKI. Odpowiedzi i arkusze CKE poziom podstawowy i rozszerzony

Egzamin gimnazjalny 2018 ANGIELSKI. Odpowiedzi i arkusze CKE poziom podstawowy i rozszerzony 1 1

Egzamin gimnazjalny 2018 angielski. Odpowiedzi i arkusze z pytaniami z angielskiego opublikujemy na naszej stronie internetowej po zakończeniu egzaminu

Pierwszaki na okładkę Dziennika Wschodniego!

Pierwszaki na okładkę Dziennika Wschodniego! 1 0

Szukamy najlepszej, najzdolniejszej i najmilszej klasy pierwszej. W naszym nowym plebiscycie "Pierwszaki Roku 2018" do wygrania jest między innymi profesjonalna sesja okładkowa i wycieczka do Jura Parku w Bałtowie

21-latek zginął w wypadku, pożar ciężarówki [zdjęcia, wideo]
galeria
film

21-latek zginął w wypadku, pożar ciężarówki [zdjęcia, wideo] 17 4

Rover, którym kierował 21-latek zderzył się z samochodem ciężarowym

Dodatki dla pielęgniarek sporo niższe niż dla lekarzy. "Jesteśmy dyskryminowane!"

Dodatki dla pielęgniarek sporo niższe niż dla lekarzy. "Jesteśmy dyskryminowane!" 61 16

Pielęgniarki ze szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie są oburzone propozycją zmian w wynagrodzeniach