środa, 13 grudnia 2017 r.

Chełm

Dom Dziecka w Dubience: Jest remont, będzie nowy dom

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 sierpnia 2011, 19:04

Barbara Sikora (na zdjęciu w środku), dyrektor chełmskiego PCPR, na bieżąco śledzi postępy prac remo
Barbara Sikora (na zdjęciu w środku), dyrektor chełmskiego PCPR, na bieżąco śledzi postępy prac remo

Prawdopodobnie jesienią w nowo otworzonym Domu Dziecka w Dubience pojawią się pierwsi lokatorzy. Placówka będzie mogła przyjąć 30 podopiecznych. I wszystko wskazuje na to, że pokoje nie będą świeciły pustkami.

– Każdego tygodnia mamy, co najmniej kilka zapytań o wolne miejsca w domach dziecka – mówi starosta Paweł Ciechan. – Placówka w Siedliszczu może przyjąć maksymalnie 30 wychowanków i tam wolnych miejsc już nie ma.

Będą za to, już niebawem w Dubience. Na razie jednak ciągle nowa placówka przygotowuje się na przyjęcie podopiecznych. Wiadomo, że pomieści 30 dzieci. Najmłodsze będą mogli mieć 4, a najstarsze 18 lat. Wychowankowie zamieszkają w trzy i czteroosobowych pokojach.

– Dobiega końca malowanie sal mieszkalnych na parterze i klatki schodowej. Wszystkie pokoje na pierwszym piętrze są już odświeżone, finalizujemy też remont łazienek na tej kondygnacji – mówi Barbara Sikora, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Chełmie. – Wkrótce w pokojach, aneksach kuchennych i świetlicy pojawią się meble, karnisze i firanki oraz sprzęt, z którego będą korzystać wychowankowie placówki.

O utworzeniu nowej placówki i to właśnie w Dubience, radni zdecydowali pod koniec czerwca. Zaważył fakt, że istniejący Dom Dziecka w Siedliszczu nie jest w stanie pomieścić wszystkich podopiecznych z powiatu chełmskiego. Ponad trzydzieścioro z nich mieszka w placówkach opiekuńczo-wychowawczych w innych powiatach, m.in. krasnostawskim, łukowskim i biłgorajskim.


Chodziło więc o to, aby dać dzieciom możliwość zamieszkania w pobliżu swoich bliskich, co ułatwi podtrzymywanie więzi z rodziną. Często zdarza się, że rodziców dzieci przebywających w odległych placówkach nie stać na pokrycie kosztów podróży.

– Wkrótce skierujemy propozycje zmiany miejsca zamieszkania dzieci z terenu powiatu chełmskiego, które przebywają w placówkach w innych powiatach – tłumaczy starosta. – Chciałbym rozwiać wszelkie obawy, że nowa sytuacja niekorzystnie wpłynie na samopoczucie czy bezpieczeństwo dzieci. Będą mogły one same zdecydować o miejscu zamieszkania.

Rozmowy z dziećmi o ewentualnej przeprowadzce będą prowadzone przy współudziale psychologa, pedagoga i pracownika socjalnego.

– Chodzi o to, aby cały proces przeprowadzić przy współudziale dzieci i zaakceptowaniu przez nie zaproponowanych warunków – dodaje Ciechan. – Tak by czuły się bezpiecznie i dobrze w nowym domu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!