sobota, 20 stycznia 2018 r.

Chełm

Domy przy takich ulicach drżą. Mieszkańcy boją się, że kamienica się zawali

Dodano: 22 lutego 2016, 07:36

Kamienica przy ul. Lubelskiej 56 w Chełmie wyróżnia się zaniedbaną elewacją. W środku jest jeszcze gorzej. Mieszkańcy boją, się że budynek, który od lat solidnie nie był remontowany, może się zawalić.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

– W piwnicy jest zapadlisko – mówi jedna z lokatorek. – Pękają ściany, a zewnętrzne tynki odpadają płatami. Nikt się naszym domem nie interesuje. Poza osobami, które wieczorami gromadzą się na naszym podwórku, a nawet klatce schodowej i pija alkohol.

Sądząc po dacie umieszczonej na frontonie kamienica została zasiedlona w 1924 r. Mimo brudu i totalnego zaniedbania widać jeszcze ślady świetności. Na klatce schodowej zachowały się elementami wystroju w stylu art deco i efektowna stolarka. Odnowiona elewacja byłaby ozdobą ulicy.

Mieszkańcy skarżą się, że dom drży gdy ulicą przejedzie samochód.

– W Chełmie wszystkie domy przy takich ulicach, jak Lubelska drżą – mówi Marian Tywoniuk, prezes Przedsiębiorstwa Usług Mieszkaniowych. – Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż wynika to ze skalistego charakteru podłoża. Jeśli chodzi o kamienicę pod numerem 56, to nie należy ona do miasta. Z racji, że miasto umieściło w niej swoich mieszkańców przejęliśmy kamienicę w administrowanie. Ale nasza rola może sprowadzać się jedynie do podstawowych prac konserwatorskich i porządkowych. O poważniejszych remontach nie ma mowy.

Tywoniuk zapewnia, że „56” nie grozi katastrofa budowlana. Wynika to z cyklicznych przeglądów technicznych budynków administrowanych przez PUM. Obiekt rzeczywiście jest zaniedbany, ale wciąż pozostaje w niezłej kondycji technicznej.

– Z naszych dokumentów wynika, że ostatnimi znanymi właścicielami kamienicy przy ul. Lubelskiej 56 byli Chana i Jakub Sztul – mówi Ryszard Poniatowski, dyrektor Wydziału Mienia Komunalnego UM. – Po nich użytkownikiem budynku miała być Aniela Sobol zamieszkała w Zabrzu. Obawiam się, że żadna z tych osób już nie żyje.

– Jeśli mieszkańcy budynku czują się zagrożeni powinni zgłosić się do mnie. Kiedy tylko na to się zdecydują zostaną wszczęte odpowiednie procedury – mówi Jacek Osmoła, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego dla miasta Chełm.

Demokracja Bezpośrednia CH
Gość
Gość
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Demokracja Bezpośrednia CH
Demokracja Bezpośrednia CH (23 lutego 2016 o 17:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

UM oraz PUM wie dobrze że mieszkańcy się boją wystosować oficjalne pismo bo się boją mieszkańców którzy demolują mieszkanie w tej kamienicy oraz rąbią drewno na opał na pierwszym piętrze co jest powodem naruszenia stropów. Jak ktoś wspomniał już w komentarzu wcześniej, miasto po informacji choćby medialnej powinno się tym zająć. Miasto jako ktoś kto umieścił tam ludzi powinno zadbać o ich bezpieczeństwo i nad tym nie ma co dyskutować.    

Rozwiń
Gość
Gość (22 lutego 2016 o 09:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pan dyr. Poniatowski dobrze wie czyja jest kamienica
Rozwiń
Gość
Gość (22 lutego 2016 o 08:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
powiatowy inspektor powziąwszy wiedzę nawet z mediów powinien wkroczyć z urzędu
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!