piątek, 23 lutego 2018 r.

Chełm

Dopóki w urzędzie nie ma kolejek

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 kwietnia 2007, 18:06

Codziennie blisko 70 osób wyrabia paszporty. Na razie można zrobić to bez specjalnych nerwów. Wkrótce może się to jednak zmienić.

Już od blisko roku nie ma biur paszportowych w Krasnymstawie i Włodawie. Ci, którzy ubiegają się o dokument pozwalający im na przekroczenie granicy muszą pofatygować się do Lublina lub tam, gdzie Urząd Wojewódzki ma swoje delegatury. Dla mieszkańców obu tych miast najbliżej do Chełma.
- Zgłasza się do około 50-70 osób dziennie - mówi Andrzej Małysz, kierownik oddziału spraw obywatelskich i cudzoziemców w chełmskiej delegaturze UW. - Z własnego doświadczenia wiem, że ludzie gremialnie zaczną składać wnioski o paszport pod koniec kwietnia. I tak będzie aż do rozpoczęcia sezonu urlopowego.
Na paszport czeka się obecnie nie dłużej niż cztery tygodnie. Ale okres ten, może się wydłużyć. Dlatego zawczasu należy pomyśleć o wyrobieniu paszportu..

- Jest spora grupa osób, która najpierw wykupuje wczasy i wycieczki, a dopiero potem składa wniosek o paszport i chce, by wyrobić go jak najszybciej, bo termin wyjazdu już bliski - dodaje Małysz.
Genowefa Głaz już za tydzień wybiera się do Irlandii, do córki. - Nie mam paszportu, ale okazało się też, że mieć go nie muszę. Gdybym wybierała się do pracy, taki dokument byłby mi niezbędny. Tak poinformowano mnie w biurze paszportów - mówi. - To dobrze, bo już myślałam, że będę musiała przełożyć ten wyjazd.
Pani Krystyna już wypełniła wniosek o wydanie nowego dokumentu. Jej stary paszport na początku czerwca traci ważność. Kobieta nie ukrywa, że dokument jest jej potrzebny, by mogła przekroczyć granicę z Ukrainą. - Nie stać mnie na luksusowe wycieczki - wyznaje. - A na Ukrainę jeżdżę, bo tam można zrobić tańsze zakupy i zaoszczędzić trochę grosza.
Jak na razie kolejek nie ma. Choć pracownicy oddziału przyznają, że z dnia na dzień liczba składanych wniosków rośnie. -Do końca tego roku wydamy około 15 tysięcy paszportów - przewiduje kieronik.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!