niedziela, 25 lutego 2018 r.

Chełm

Dostali pieniądze, ale za mało. Stara kaflarnia jeszcze poczeka na remont

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 lutego 2014, 17:45

O unijne środki na renowację Starej Kaflarni we Włodawie i budowę amfiteatru włodawscy samorządowcy zabiegali przez trzy lata. W końcu je dostali, ale za mało. Woleli więc z góry zrezygnować z dotacji

Urząd Marszałkowski zdecydował się dać pieniądze na włodawski projekt w grudniu ubiegłego roku, czyli dwa lata przed końcem terminu rozliczenia regionalnego programu operacyjnego. Zaoferował dotację w wysokości 4,9 mln zł. Tymczasem lokalny samorząd liczył na kwotę wyższą o 3 mln zł. Projekt "Nadbużański obszar Starej Kaflarni nowym zapleczem kulturalno-turystycznym miasta Włodawy” to pięć różnych zadań inwestycyjnych. Najważniejsze z nich to adaptacja budynków po dawnej kaflarni wraz z budową amfiteatru na 850 miejsc. W planie jest też budowa Promenady Nadbużańskiej dla spacerowiczów i rowerzystów, remont ulic Mostowej i Spokojnej oraz odnowienie parku przy ul. Kościuszki. - Kiedy trzy lata temu składaliśmy wniosek o dofinansowanie, koszt wszystkich prac był szacowany na poziomie 11,5 mln zł - mówi Jerzy Wrzesień, burmistrz Włodawy. - Liczyliśmy wtedy na 8-milionowa dotację. Dziś po zaktualizowaniu kosztorysów udało się ograniczyć całą inwestycję do 9,2 mln zł. A zatem przy zaproponowanej dotacji 4,9 mln musielibyśmy dołożyć do tego przedsięwzięcia 4,3 mln zł i to w bardzo krótkim czasie, bo w latach 2014-2015. Słowem, mało czasu i pieniędzy, za to ryzyko ogromne - podsumowuje. Na decyzję urzędników o zarzuceniu projektu wpłynął również nowy zapis w ustawie o finansach publicznych, który ograniczył samorządom możliwości zaciągania kredytów. Te ograniczenia nie mają zastosowania w przypadkach projektów w co najmniej 60 procentach finansowanych przez UE. Tymczasem dofinansowanie do renowacji Starej Kaflarni to zaledwie 53 proc. Włodawscy urzędnicy zapewniają, że nie odstępują od projektu, a jedynie przesuwają go w czasie. Nadal będą zabiegać o unijne wsparcie, tym razem na poziomie 75-85 proc. Burmistrz zapowiada, że przedsięwzięcie zostanie wpisane jako zadanie priorytetowe do strategii rozwoju miasta oraz Włodawskiego Obszaru Funkcjonalnego.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Chełm kaflarnia
miejscowy
Gość
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

miejscowy
miejscowy (11 marca 2014 o 08:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy nie ma lepszego miejsca na amfiteatr od tej kaflarni? Komary nie dadza sie skupic na tresci przedstawien.nie popieram tej incjatywy.
Rozwiń
Gość
Gość (26 lutego 2014 o 18:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

a dlaczego władze hrubieszowskie nie wystepuja o środki unijne na uratowanie starej cegiekni pamiętajacej cara Mikołaja

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!