poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Chełm

Drugi dzień protestu

  Edytuj ten wpis

Pielęgniarki i położne z chełmskiego szpitala kontynuują protest. Wczoraj opuściły swoje oddziały na 12 godzin. Okupowały korytarze przed gabinetem dyrektora domagając się obiecanej podwyżki płac.

Protest rozpoczął się o siódmej rano. Z każdą minutą w budynku dyrekcji szpitala gęstniał tłum rozżalonych pracownic. Zajęły korytarze i schody, podchodząc pod sam gabinet dyrektora. - Nie pozwolimy się dłużej wykorzystywać - mówią. - Chcemy, żeby dyrekcja spełniła swoje obietnice.
Te obietnice to 30-procentowa podwyżka od października. Pod tym warunkiem w czerwcu pielęgniarki zgodziły się zawiesić strajk.
- Teraz dyrektor chce nam dać zaledwie połowę tego, co obiecano nam w umowie. - mówi Joanna Wójcik, przewodnicząca zawiązku zawodowego pielęgniarek i położnych chełmskiego szpitala. - Nie możemy się na to zgodzić. Dlatego odwiesiłyśmy strajk. Chcemy rozmawiać, ale chcemy też konkretnych propozycji. Tego, co się nam należy.
Marek Słupczyński, dyrektor szpitala, także nie ma nic przeciwko rozmowom. Podkreśla jednak, że nie jest w stanie dać pielęgniarkom tyle, ile żądają. - Po prostu nie mam takich pieniędzy - mówi.
Do podziału jest ponad
1,7 mln zł. I o ten podział właśnie chodzi. Pielęgniarki mają za złe dyrektorowi, że z tych pieniędzy tylko lekarze dostaną tyle, ile chcieli, zaś pielęgniarki i położne mają zadowolić się jedynie połową oczekiwanej sumy.
- Jak to jest, że ja po 20 latach pracy zarabiam nieco ponad tysiąc złotych - pyta jedna z protestujących. - Żądania lekarzy się spełnia, bo oni są potrzebni szpitalowi, a nas traktuje się jakbyśmy były zbędne.
- A okazuje się, że bez nas w ogóle sobie nie radzą - wtóruje druga. - Straszą prokuratorem za to, że zeszłyśmy z dyżuru i nie ma kto odbierać porodów. To lekarz ze specjalizacją nie potrafi tego zrobić?
To za co dostaje takie pieniądze, za siedzenie w gabinecie?
Sami lekarze nie chcieli komentować, jak radzą sobie w sytuacji, gdy pielęgniarki odmówiły pracy. Tylko w rozmowach z pielęgniarkami kilku z nich stwierdziło, że taka forma protestu naraża zdrowie pacjentów.
Z tym nie zgadzają się protestujące. Wójcik zaznacza,
że odejście od łóżek pacjentów nie oznacza pozostawienia ich bez opieki. Na każdym oddziale pozostały pielęgniarki oddziałowe. Ze względu
na bezpieczeństwo pacjentów ze strajku wyłączono OIOM, dializy i poradnię onkologiczną. Na oddziałach położniczym i noworodkowym oraz sali intensywnej opieki na chirurgii, pozostały dodatkowe pielęgniarki. Zresztą sami chorzy podchodzą do protestu z dużą wyrozumiałością. - Mnie strajk nie przeszkadza - mówi jeden z pacjentów, leżących na oddziale chirurgii.
- Na opiekę nie narzekam. Zresztą uważam, że pielęgniarki mają rację. Za ich pracę należą im się większe zarobki. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!