sobota, 17 lutego 2018 r.

Chełm

Drugi plac dla Papieża

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 kwietnia 2005, 22:09

Prezydent Krzysztof Grabczuk chce przemianować plac Niepodległości na plac Jana Pawła II. Czyżby zapomniał, że w mieście jest już plac noszący takie imię?
Na placu Niepodległości, przed dawnym gmachem PKWN, miałby stanąć pomnik Ojca Świętego. A plac zostałby nazwany jego imieniem. Ale na peryferiach miasta, jest już jeden taki plac. Co się z nim stanie?

- Nazwę trzeba będzie zmienić - mówi prezydent Grabczuk. - Zresztą tak naprawdę, to niewielu chełmian wie, gdzie w ogóle znajduje się taki plac. Myślę, że tak wielki człowiek, jakim był nasz Papież, zasługuje na to, aby miejsce noszące jego imię było bardziej godne. A plac Niepodległości jest miejscem reprezentacyjnym.
Od pomysłu do realizacji jest jeszcze długa droga. W pierwszej kolejności zgodę na postawienie pomnika wydać musi Lubelski Urząd Wojewódzki. To on bowiem zarządza placem. Prezydent już wysłał pisma w tej sprawie. Gdy nadejdzie odpowiedź, będzie można sprawę budowy podnieść na sesji Rady Miasta. Potem zostanie ogłoszony ogólnopolski konkurs na projekt pomnika. W międzyczasie będą zbierane pieniądze na jego budowę. Powstał już społeczny komitet, który się tym zajmie. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął ks. infułat Kazimierz Bownik.
Większość mieszkańców Chełma bardzo entuzjastycznie odniosła się do pomysłu budowy pomnika. - Popieram tę inicjatywę i wzywam wszystkich do wsparcia pomysłu - mówi chełmianin Andrzej Sawa. - Jest wiele argumentów przemawiających za tym, aby pomnik stanął właśnie w naszym mieście. Choćby taki, że z Ziemi Chełmskiej pochodziła Matka Papieża.
Nie brak jednak też takich głosów, że pamięć Ojca Świętego można uczcić w inny sposób. - Zamiast stawiać kolejny monument, lepiej zadbać o tych, o których pamiętał Papież - mówi Tadeusz Pietrzykowski. - Trzeba zrozumieć jego słowa. Dać ludziom pracę, pomóc im godnie żyć. To byłby najlepszy hołd dla Jana Pawła II. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!