piątek, 28 kwietnia 2017 r.

Chełm

Dużo teorii, mniej praktyki

Autor: (bar)

Podczas zwołanej z inicjatywy Starostwa Powiatowego we Włodawie dwudniowej konferencji „Modele ekorozwoju a gospodarowanie zasobami” grupa naukowców z warszawskich i lubelskich uczelni wypracowała założenia do strategii rozwoju planowanego Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Polesie Zachodnie”.

Nad założeniami pracowały między innymi takie naukowe autorytety jak prof. prof. Stanisław Kozłowski z KUL, Dominik Fijałkowski z UMCS, Stanisław Radwan z AR w Lublinie, Jan Gliński z PAN. Autorzy na pierwszym miejscu postawili edukację ekologiczną młodzieży i dorosłych, następnie stworzenie warunków dla rozwoju rolnictwa ekologicznego oraz sprzyjanie eko- i agroturystyce.
– Nasi goście szczególną uwagę zwrócili na ochronę dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego – powiedział Zdzisław Kociubiński, wicestarosta włodawski. – Wspólnie zastanawialiśmy się także nad optymalnymi formami promocji rezerwatu, pomyślanego jako miejsce produkcji zdrowej żywności, poszanowania fauny i flory oraz przyjaznej środowisku turystyki.
W trakcie konferencji rozpatrywano również teoretyczne i praktyczne problemy związane z zagospodarowaniem Doliny Bugu i Lasów Sobiborskich, także pod kątem jak najlepszego wykorzystania środków przyznanych przez agendę ONZ. Pieniądze na zorganizowanie konferencji też pochodziły z tego źródła. W skali kraju z podobnego wsparcia korzysta zaledwie kilkanaście ośrodków.
Znaczący udział w konferencji mieli przedstawiciele grupy inicjatywnej Stowarzyszenia Poleskiego w Szacku na Ukrainie. W pierwszym rzędzie interesowała ich problematyka ekorozwoju w obrębie terenów przygranicznych.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24