piątek, 23 lutego 2018 r.

Chełm

Dwa wydziały sądu w Chełmie zostaną przeniesione?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 stycznia 2011, 12:51

Wydziały sądu zaczną się przeprowadzać do tego budynku jeszcze w tym miesiącu<br />
 (Jacek Barczyński)
Wydziały sądu zaczną się przeprowadzać do tego budynku jeszcze w tym miesiącu
(Jacek Barczyński)

Ministerstwo sprawiedliwości gwarantowało, że jeśli chełmski sąd zapewni sobie odpowiednie warunki lokalowe, to będzie mógł zajmować się sprawami z całego powiatu. Przeprowadzka la dzień, a minister chce zabrać dwa ważne wydziały.

O rozciągnięcie właściwości chełmskiego sądu, a także miejscowej Prokuratury Rejonowej na miasto i gminę Rejowiec Fabryczny oraz gminy Rejowiec Osada, Wojsławice i Leśniowice zabiegał przede wszystkim Zarząd Powiatu Chełmskiego.

– Uzasadniając swoją odmowę ministerstwo powoływało się na niedostatki lokalowe i kadrowe naszego sądu – mówi Adam Rychliczek, wicestarosta chełmski. – Te przeszkody zostały usunięte.
To, że ministerstwo sprawiedliwości przewiduje odebranie m.in. chełmskiemu sądowi wydziałów pracy i gospodarczego wydało się jeszcze w październiku ubiegłego roku.

– Bomba wybuchła po tym, jak Krajowa Rada Sądownicza pozytywnie zaopiniował projekt podziału Sądu Rejonowego w Lublinie na Sąd Rejonowy-Lublin Zachód i Sąd Rejonowy Lublin-Wschód z siedzibą w Świdniku – mówi Hanna Poliszuk, prezes Sądu rejonowego w Chełmie. – W tym samym dokumencie znaleźliśmy także negatywną opinię planu zlikwidowania w naszych wydziałów pracy i gospodarczego.

Sprawą zainteresowała się poseł Beata Mazurek. – Z odpowiedzi od zastępcy dyrektora Departamentu Organizacyjnego Ministerstwa Sprawiedliwości wynikało, że wydziały pracy w sądach w Chełmie, ale też Białej Podlaskiej i Puławach mają pozostać w nie zmienionym kształcie – mówi posłanka. – Zostałam poinformowana, że aktualnie nie są prowadzone prace legislacyjne dotyczące likwidacji wydziałów gospodarczych w wymienionych sądach. Tymczasem okazało się, że ten sam departament 21 grudnia zwrócił się m.in. do prezesa Sądu Okręgowego w Lublinie o przedstawienie stanowiska co do zasadności dalszego funkcjonowania wydziałów gospodarczych w Sądach Rejonowych w Chełmie i Białej Podlaskiej.

Poseł Mazurek w wystąpieniu do ministra Krzysztofa Kwiatkowskiego sprzeciwiła się temu. Zwróciła też uwagę, że sprzeczne informacje wychodzące z jednego departamentu są nie do przyjęcia.

Negatywnie zaopiniowała te projekty także Hanna Poliszuk. – Tym bardziej, że w wydziale gospodarczym, podobnie jak i pracy, spraw z roku na rok nam przybywa. Jeśli w 2009 r. mieliśmy ich dokładnie 1290, to w 2010 już 1920 – mówi.

PRZEPROWADZKA
Z końcem stycznia z tymczasowo zajmowanych pomieszczeń przy ul. Sienkiewicza do nowej siedziby przy ul. I Armii WP ma się przeprowadzić wydział cywilny, rodzinny, pracy i gospodarczy. Wydział ksiąg wieczystych już tam jest. Nowa siedziba to okazały budynek nabyty od Kredyt Banku i odpowiednio zaadoptowany. Wszystko to kosztowało ok. miliarda zł.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
sędzia
Gość
piorLBN
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

sędzia
sędzia (8 stycznia 2011 o 10:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Gość' timestamp='1294411882' post='418618']
Z tego artykułu wynika kto wtyka palce,że dwa wydziały z sądu znika,a Wy Chełmianie brońcie obwodnicy Lublina,który na Chełmian zadek wypina.Od dawna polityka jest taka,pamięć mam dobrą i nie czas na wspomnienia. Robią politykę na rzecz Zamościa,a Chełmianina mają za duraka.
[/quote]

A co ma do rzeczy ten nieszczęsny Zamość? Tam jest siedziba sądu okręgowego, pisząc krótko - to zupełnie inna jednostka administracji sądowniczej niż w Lublinie, pod który podlega Chełm. Pretensje to trzeba mieć do vice ministra, pochodzącego z Lublina, który taką decyzję zaopiniował, jak i sądu okręgowego w Lublinie, któremu taki obrót sprawy jest na rękę.

Dalej macie te wasze kompleksy? Już wstyd czytać te komentarze wszystkich "speców" jak to nas ten Zamość traktuje. A gdzie p. Grabczuk i inne "posły", hmm??
Rozwiń
Gość
Gość (7 stycznia 2011 o 15:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Z tego artykułu wynika kto wtyka palce,że dwa wydziały z sądu znika,a Wy Chełmianie brońcie obwodnicy Lublina,który na Chełmian zadek wypina.Od dawna polityka jest taka,pamięć mam dobrą i nie czas na wspomnienia. Robią politykę na rzecz Zamościa,a Chełmianina mają za duraka.
Rozwiń
piorLBN
piorLBN (6 stycznia 2011 o 16:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
miliard zł? to jakieś żarty czy błąd w artykule?
Rozwiń
kad
kad (6 stycznia 2011 o 15:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"...miliard złotych..."
"Redaktorzy" z Bożej łaski nauczcie się liczyc zera. Matematyka jest na maturze !!!
Rozwiń
kolka
kolka (6 stycznia 2011 o 15:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Dwa wydziały sądu w Chełmie zostaną przeniesione" ....na Białoruś czy na Ukrainę bo tu wystarczy komisja śledcza pod przewodnictwem Sekuły.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!