środa, 21 lutego 2018 r.

Chełm

Dwadzieścia minut prawdziwej historii

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 kwietnia 2009, 21:48

Jak poznać historię swojej wsi i ocalić ją od zapomnienia? Można nakręcić film. Tak zrobili uczniowie szkoły w Brzeźnie. Sam film będzie trwał około 20 minut, ale przygotowania do jego realizacji trwały kilka miesięcy. Premiera: koniec roku szkolnego

Trzy dni planu zdjęciowego, to tak naprawdę jeden z ostatnich etapów projektu realizowanego w Zespole Szkół Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi w Brzeźnie. Wcześniej, bo już w październiku, rozpoczęły się warsztaty teatralne i muzyczne prowadzone przez specjalistów ze Stowarzyszenia Homo Faber w Lublinie.

- To właśnie stowarzyszenie zaproponowało nam realizację tego projektu. Współpracujemy też z Kinoteatrem Projekt-Centrum Kultury w Lublinie - mówi pracująca przy projekcie nauczycielka Renata Górska. - W przedsięwzięciu wzięli udział uczniowie klasy trzeciej i szóstoklasiści. Niektórzy z nich, początkowo nie byli przekonani do pomysłu, na koniec cieszyli się, że dali się namówić.

Warsztaty miały m.in. oswoić uczniów z kamerą. To się udało. - Na początku byliśmy trochę onieśmieleni, ale potem już w ogóle nie zwracaliśmy uwagi na kamerę - mówi szóstoklasistka Iwona Kawalec, jedna z głównych bohaterek. - To była fajna przygoda, chętnie wzięłabym jeszcze raz udział w czymś podobnym.

Ideą przedsięwzięcia było, aby odkryć i udokumentować historię rodzinnej miejscowości.

- Z powodu przesiedleń większość z obecnie żyjących mieszkańców Brzeźna to ludzie napływowi. W miejscowości żyje tylko kilkanaście rodzin, pamiętających czasy przedwojenne - tłumaczy Górska. - Być może to ostatnia chwila, aby uwiecznić ich wspomnienia. A dlaczego w formie filmu? Może w ten sposób młodzi ludzie chętniej się z nim zapoznają.

Film nosi tytuł "Przechadzka po Brzeźnie”. Na tytułowej przechadzce oparto też zarys scenariusza. Grupa uczniów spotyka na stacji kolejowej przyjezdną. Postanawiają oprowadzić ją po wsi. Z tej wędrówki wyłania się obraz Brzeźna jakim widzimy go dziś i jakim był przed wielu laty: z historycznymi zawirowaniami, wielokulturowością i ludowym folklorem. W dokumencie zagrali uczniowie i mieszkańcy Brzeźna.

- To była fantastyczna zabawa, ale i ciężka praca. W jednym dniu kręciliśmy nieprzerwanie przez siedem godzin - opowiada Górska. - Uczniowie spisali się na medal, choć na początku dziwili się, dlaczego te same sceny trzeba powtarzać po kilka razy. A to przecież tak, jak w prawdziwym filmie.

"Przechadzkę po Brzeźnie” po raz pierwszy będzie można zobaczyć podczas zakończenia roku szkolnego. Druga projekcję, dla mieszkańców i gości, zaplanowano na lipiec.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!