wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Chełm

Dzieci czekają na dom

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 września 2008, 19:13

Bieda, niezaradność życiowa, alkohol. Nie wszyscy rodzice są w stanie zająć się prawidłowo swoimi dziećmi.

Gdy zawodzą, dzieci muszą liczyć na pomoc innych ludzi.

Większość dzieci, które musiały opuścić rodzinny dom, trafia do placówki opiekuńczej. Zdecydowanie mniej, do rodzin zastępczych. Specjaliści są zgodni, że umieszczenie dziecka w placówce powinno być ostatecznością. Dlaczego?

- Rodzina jest pierwszym środowiskiem społecznym, z którym dziecko się styka - mówi Beata Ożóg, dyrektor Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego w Chełmie. - Ta prawidłowo funkcjonująca, powinna zaspokajać potrzeby psychospołeczne dzieci takie jak bezpieczeństwo czy miłość, powinna uczyć pożądanych społecznie wzorów zachowań i rodzinnych relacji oraz umożliwiać dzieciom uczestnictwo w różnego rodzaju czynnościach i obowiązkach domowych. Placówka nie jest w stanie wypełnić tych wszystkich zadań. Jeżeli dziecko, z różnych powodów, nie może pozostać w rodzinie biologicznej, ma prawo do wychowywania się w rodzinie zastępczej.

Trudno jest jednak znaleźć rodziny zastępcze dla wszystkich potrzebujących dzieci. - Tworzone u nas rodziny są zwykle spokrewnione z dzieckiem - mówi Danuta Cichowicz, dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Chełm. - Dzieje się tak, gdy dalsza rodzina uważa za swój obowiązek zaopiekować się takim dzieckiem. Nie zawsze jednak znajdą się takie osoby. Dlatego jest potrzeba tworzenia zawodowych niespokrewnionych rodzin zastępczych. Obecnie w mieście nie mamy ani jednej takiej rodziny.

Stąd zrodził się pomysł zrealizowania w Chełmie projektu "Mój nowy dom - promowanie tworzenia niespokrewnionych z dzieckiem zawodowych rodzin zastępczych”. - Wierzymy, że w naszym mieście jest dużo rodzin, które mogłyby podjąć się wyzwania, jakim jest tworzenie rodzin zastępczych - mówi Stanisław Mościcki, zastępca prezydenta miasta Chełm. - Tych właśnie ludzi chcemy informować, że mają taką możliwość i że warto się tego podjąć.

W jaki sposób? Jednym z nich będzie konferencja w Chełmskiej Bibliotece Publicznej zaplanowana na 16 września. - W gronie prelegentów znajdą się autorytety w dziedzinie opieki nad dzieckiem i rodzicielstwa zastępczego. Osoby, które na co dzień stykają się z tym tematem - dodaje Cichowicz. - A wśród uczestników spodziewamy się m.in. radnych i przewodniczących rad osiedli.

Liczymy na to, że przekazaną podczas konferencji wiedzą, podzielą się z mieszkańcami.

Osoby, które zechcą osobiście uczestniczyć w konferencji, informujemy, że jej rozpoczęcie zaplanowano na godz. 11.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
zXC
zXC
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

zXC
zXC (10 września 2008 o 11:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dziękuję za poprawkę.
Rozwiń
zXC
zXC (10 września 2008 o 08:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rozumiem, że to poważny i trudny temat, ale żeby w jednym artykule pisać dwa razy to samo, tego nie rozumiem.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!