niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Chełm

Dzieci kontra elektrośmieci

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 maja 2011, 15:30

Uczniowie „ósemki” sami ładowali przynoszony przez mieszkańców sprzęt na ciężarówkę (Jacek Barczyńsk
Uczniowie „ósemki” sami ładowali przynoszony przez mieszkańców sprzęt na ciężarówkę (Jacek Barczyńsk

Tego nikt się nie spodziewał: w ciągu półtorej godziny śmieci oddało ponad 100 chełmian i wciąż napływali kolejni. Wczoraj w ramach ogólnopolskiego konkursu młodzież z chełmskiej „ósemki” przyjmowała od mieszkańców zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.

Okazją do zorganizowania akcji była trzecia edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Dobre rady na elektroodpady”, organizowanego przez AURAEKO, czyli Organizację Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego.

W kraju zgłosiło się do niego 25 szkolnych drużyn, w tym pięcioosobowa reprezentacja wraz z opiekunem z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Chełmie.
– Po raz pierwszy przystąpiliśmy do tej rywalizacji – mówi Ewa Karpiuk, opiekunka chełmskiej drużyny. – Rezultat przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Już przed południem naczepa TIR-a była załadowana do ponad połowy. Okazało się, że musieliśmy uzgodnić z dysponentem kierowcy jeszcze jeden kurs.

Gwoli sprawiedliwości, występujących w konkursie uczniów wspierali też ich koleżanki i koledzy. Na swój użytek ukuli hasło „Ósemkowe dzieci, kontra elektrośmieci”. Zobligowani tym, nie tylko ładowali sprzęt na ciężarówkę, ale i z marszu reagowali na prośby starszych ludzi, którzy o własnych siłach nie byli w stanie przynieść na przykład starego telewizora, czy kuchenki do szkoły. Robili to za nich.

– Na szczęście nikt nie miał do oddania starej automatycznej pralki – śmieje się jeden z nich.

Elektrośmieci z Chełma trafią do Bełchatowa, gdzie ma siedzibę AURAEKO. Tam zostanie z nich wybrane wszystko, co jeszcze może być z pożytkiem wykorzystane, a reszta poddana będzie utylizacji.

– Udział w konkursie potraktowaliśmy jako przygodę – mówi Kamila Fłakowska, uczennica gimnazjalnej klasy III c. – Ale mieliśmy także świadomość, że robimy coś dobrego dla świata i naszego Chełma. Na pewno po naszej akcji mniej elektrośmieci trafi do lasu, czy na dzikie wysypiska. A przecież taki sprzęt zawiera w sobie wiele niebezpiecznych dla środowiska substancji.

Wczorajszą akcję poprzedziła rozwinięta na szeroką skalę promocja. Uczniowie na trzech największych w mieście osiedlach rozdawali rozwieszali plakaty i rozdawali ulotki. Zadbali też o to, aby informacje o ich przedsięwzięciu i możliwości pozbycia się zużytego sprzętu zawczasu pojawiły się w mediach. Pytani, czy zależy im na nagrodzie, jedynie machają ręką.

– Nie to jest w tym najważniejsze – zapewnia Kamila z powagą i odpowiedzialnością kontrastującą z jej wiekiem i radosnym usposobieniem.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!