sobota, 24 lutego 2018 r.

Chełm

Dziecko - bardzo dochodowy interes

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 listopada 2005, 21:17

Zawodowa rodzina zastępcza to dochodowy interes – tak w Chełmie kuszą kandydatów do opieki nad dziećmi. Rodzin zastępczych wciąż przybywa. W Chełmie jest ich ponad 80.

Wychowuje się w nich 111 dzieci. Ale tych, które potrzebują miłości i czekają na prawdziwy dom jest dużo więcej. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Chełmie chce spełnić te marzenia. Ma w tym pomóc kontrowersyjne ogłoszenie. W anonsach, które pojawiły się w lokalnej prasie można przeczytać, że zostanie zawodową rodziną zastępczą, to źródło stałego dochodu.
– To jakieś nieporozumienie – mówi oburzona chełmianka, Danuta Grzelczyk. – Moim zdaniem o pieniądzach powinno rozmawiać się na samym końcu. Miłość powinna być bezinteresowna. Boję się, że na ten anons mogą odpowiedzieć osoby, dla których nie dobro dziecka, ale kasa się liczy.
Beata Sienkiewicz, pracownik sekcji poradnictwa i pomocy dziecku i rodzinie chełmskiego MOPR zdaje sobie sprawę, że treść ogłoszenia może szokować. – Ale w ten sposób może więcej osób przyjdzie do nas – mówi. Twierdzi również, że ci, którzy liczą przede wszystkim na pieniądze nie mają szans na zostanie zawodową rodziną zastępczą. – Już po pierwszej rozmowie widać, jakie są ich priorytety – mówi. – A proszę pamiętać, że każdy chętny musi przejść cały cykl szkoleń i rozmów z psychologami. Nie oddamy dziecka osobie, która robi to z chęci zysku.
Ale zarobić można. Za opiekę i wychowanie zawodowa rodzina zastępcza otrzymuje około 2 tys. zł brutto. Do tego dochodzą pieniądze na pokrycie kosztów utrzymania dziecka. Podstawą są kwoty 972 zł za dziecko do siedmiu lat i 648 zł za wychowanka do 18 roku życia.
Zainteresowanie akcją jest duże. W niespełna miesiąc od jej rozpoczęcia zgłosiło się 10 rodzin, z tego połowa już rozpoczęła procedury niezbędne do uzyskania statusu zawodowej rodziny zastępczej.
Zainteresowanych taką formą opieki nad dziećmi po szczegółowe informacje odsyłamy do MOPR w Chełmie, ul. Kolejowa 8, tel. 565-82-59. Tam również przyjmowane są zgłoszenia chętnych. MOPR czeka na nie do 15 grudnia.

KTO MA SZANSE

Kryteria, by zostać rodziną zastępczą nie są zbyt wygórowane. Wystarczy mieć stałe źródło utrzymania i dobre warunki mieszkaniowe oraz cieszyć się dobrym zdrowiem. Nie można być karanym. Wbrew obiegowej opinii dzieckiem zaopiekować się może również osoba samotna.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!