sobota, 24 lutego 2018 r.

Chełm

Szkoły rolnicze przeżywają renesans. Wszystko dlatego, że ich absolwenci nie muszą bać się o swoją przyszłość.

- Mam niemal stuprocentową pewność, że absolwenci nowych kierunków, które uruchamiamy od nowego roku, po zakończeniu nauki znajdą pracę - mówi z przekonaniem Bogusław Marczuk, dyrektor Zespołu Szkól Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Okszowie.
Te nowe propozycje to czteroletnie technikum weterynarii i technikum architektury krajobrazu. Zanim jednak szkoła zdecydowała się na ich utworzenie na bieżąco śledziła sytuację na rynku pracy. Konsultowała swoje plany m.in. z Powiatową Rada Zatrudnienia oraz Kuratorium. O opinię poprosiła również służby weterynaryjne.
- Pomysł bardzo nam się spodobał - chwali Agnieszka Lis, powiatowy lekarz weterynarii w Chełmie. - Mamy coraz większe problemy ze znalezieniem pracowników. Lekarze po prostu wyjeżdżają za granicę. Podobne kłopoty mają lecznice. Często jeden lekarz obsługuje dwie gminy. Pomóc mogliby technicy weterynarii. Niektóre bowiem czynności można zlecać
im do wykonania.

Nic więc dziwnego, że ci, których pytano o zdanie wypowiedzieli się na ten temat pozytywnie. Większość zgodziła się również na organizowanie w swoich placówkach praktyk zawodowych.
Marta, uczennica Gimnazjum nr 1 w Chełmie już w marcu podczas Giełdy Szkół zorganizowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną, zdecydowała, że chce kontynuować naukę w Technikum Architektury Krajobrazu. - Myślę, że projektowanie i zagospodarowywanie terenów zielonych to bardzo ekscytujące zajęcie - mówi. - Każdy chce mieć ładny ogród czy działkę. Poza tym to zawód z przyszłością.
Co kusi jeszcze młodzież do podjęcia nauki w Okszowie? - Nasi uczniowie bez żadnych opłat mogą uzyskać prawo jazdy - dodaje dyrektor. - Wszyscy na samochód, a uczący się w technikum mechanizacji rolnictwa również na kombajn i ciągnik. Mają również uprawnienia do korzystania ze środków chemicznych. Szkoła dysponuje też internatem i szkolną stołówką.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!