wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Chełm

Gaz popłynie przez dwa powiaty. Za dwa lata

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 lipca 2010, 15:25

Magistrala gazowa będzie biegła z Kamienia przez Rudę-Hutę, Wolę Uhruską i Hańsk aż do Włodawy. Z gazu ziemnego będzie mogło korzystać tysiące gospodarstw i wiele instytucji. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, gaz popłynie rurociągiem za dwa lata.

Przedsięwzięcie pewnie nie doszłoby do skutku, gdyby nie zabiegi dwóch samorządów: powiatu chełmskiego i gminy Ruda-Huta. Wspólnie dwa lata temu podjęły rozmowy ze spółką Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, właścicielem KSG i ściągnęły inwestora budowy gazociągu.

W ubiegłym tygodniu wicestarosta Andrzej Rychliczek spotkał się z kierownictwem KSG, aby omówić aktualny stan prac nad projektowaniem i budową gazociągu. Wieści są dobre.

– Wszystkie zaplanowane zadania przebiegają zgodnie z planem, a prace projektowe zostały właśnie zakończone – mówi Rychliczek. – Na moim biurku leży już decyzja środowiskowa wydana przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Lublinie. Prawie w stu procentach mamy też już załatwione sprawy własnościowe.

Jeszcze tylko 6 osób nie wyraziło zgody na budowę gazociągu na swoich działkach. KSG zapewnia jednak, że w ciągu najbliższych dni uda się dopełnić wszystkich formalności.

Teraz czas na kolejny etap. To uzyskanie pozwolenia na budowę. To może być załatwione już w przyszłym miesiącu. A do końca roku powinien zostać wybrany wykonawca prac. Tym sposobem, najpóźniej w lipcu przyszłego roku ruszy fizycznie budowa gazociągu.

Mieszkańcy gmin, przez które zostanie poprowadzony rurociąg, już zacierają ręce. – To będzie zupełnie inne życie – mówi pan Kazimierz Dębowiec z gminy Wola Uhruska. – Kto wie? Może pomyślę o ogrzewaniu gazowym?

Urzędnicy patrzą na plusy dostępności do gazu ziemnego bardziej w skali makro. – Budowa gazociągu to inwestycja, która przyniesie korzyści nie tylko odbiorcom indywidualnym. To szansa na ożywienie gospodarki w powiecie – mówi Rychliczek.

Na to samo liczą władze gmin. Choćby Ruda-Huta. – Na budowie gazociągu skorzystają wszyscy: mieszkańcy i gmina – mówi Jarosław Walczuk, zastępca wójta gminy. – Gazyfikacja świetnie wpisuje się w naszą polityke ekologiczną. Planujemy, aby właśnie gazem ogrzewać w przyszłości budynki użyteczności publicznej. Mamy też nadzieję, że istnienie gazociągu sprawi, że nasza gmina stanie się bardziej atrakcyjna dla inwestorów.

Ile to kosztuje?

Koszt całej inwestycji szacowany jest na ponad 60 mln zł. Całość prac finansuje Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Na razie nie wiadomo jeszcze, jakie koszty będą musieli ponieść odbiorcy indywidualni, aby podłączyć się do sieci. Na takie wyliczenia jest za wcześnie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!