niedziela, 18 lutego 2018 r.

Chełm

Gmina Chełm pomaga mieszkańcom pozbyć się azbestu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 czerwca 2010, 16:39

Gmina Chełm jako jedyna w powiecie w stu procentach finansuje demontaż azbestowych pokryć dachowych, ich wywóz i utylizację. Zainteresowanie mieszkańców już przerasta finansowe możliwości samorządu. Potrzeba wsparcia z zewnątrz.

W ciągu dwóch poprzednich lat azbest został usunięty z 85 budynków. Przekłada się to na 184 tony tego niebezpiecznego materiału. Ponadto udało się wywieźć i zutylizować kolejne 269 ton zdjętych z dachów i składowanych przez gospodarzy w latach wcześniejszych.

– W tym roku zaplanowaliśmy utylizację 120 ton azbestu – mówi Wiesław Kociuba, wójt gminy Chełm. – Pozwoli to pozbyć się szkodliwej substancji z około 60 budynków, od mieszkalnych po gospodarcze, oraz wywóz 40 ton składowanych w gospodarstwach.

Gmina pozbywa się azbestu za pieniądze własne oraz pożyczone od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. – Tylko w tym roku przeznaczymy na ten cel około 120 tys. zł – mówi Mirosław Mysiak, z referatu rolnictwa, ochrony środowiska i obrony cywilnej UG. – Demontaż i utylizację azbestu powierzyliśmy dwóm specjalistycznym firmom, wyłonionym drogą przetargu.

Mieszkańcy chwalą sobie takie rozwiązanie. – W kilka godzin jedna brygada zdjęła z dachu mojej obory i zabezpieczyła folią całe azbestowe pokrycie – mówi Zbigniew Dziadko, rolnik z Uhra. – Lada dzień druga brygada ma mi go zabrać z podwórka. Cieszę się, że udało mi się skorzystać z okazji.

Dziadko ma w gospodarstwie jeszcze jeden budynek przykryty eternitem. Z wnioskiem o jego usunięcie wystąpi jednak dopiero, kiedy odłoży pieniądze na nowy dach.

Aby pozbyć się eternitu, zainteresowani muszą powiadomić wydział budownictwa w Starostwie Powiatowym o zamiarze wymiany dachu. Dowód przyjęcia zgłoszenia winien być bowiem dołączony do wniosku o sfinansowanie demontażu, wywózki i utylizacji eternitu przez gminę.

Już po rozstrzygnięciu tegorocznego przetargu, do urzędu gminy wpłynęło kolejnych 20 wniosków w sprawie usunięcia azbestu. – W tej sytuacji mamy nadzieję pozyskać na ten cel dodatkowe pieniądze z funduszu szwajcarskiego – dodaje Kociuba. – Mają być dostępne w ramach projektu, przygotowywanego przez Departament Gospodarki i Innowacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.

Zanim gospodarze gminy Chełm zabrali się za usuwanie azbestu, doliczyli się, że swoim terenie mają około 5,8 tys. budynków przykrytych tym materiałem.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!