wtorek, 20 marca 2018 r.

Chełm

Historię zarasta las

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 maja 2006, 21:42

Nikt nie ma pomysłu na uratowanie prawosławnego cmentarza w Sobiborze. Nasi Czytelnicy alarmują, że za kilka lat nie będzie po nim śladu.
Wysokie drzewa i gęste krzaki, a wśród nich wystające gdzieniegdzie kamienne krzyże. Tak dziś wygląda cmentarz prawosławny znajdujący się w środku sobiborskiego lasu. - Zróbcie z tym coś - poprosiła Czytelniczka z Lublina. - przecież to kawałek naszej historii.

Mieszkańcy Sobiboru pamiętają świetność cmentarza. Pamiętają też, że ostatnie prace porządkowe odbywały się na nim przeszło siedem lat temu. - Ludzie wiedzą, że tu jest cmentarz - mówi Mikołaj Chomontowski. - Ale nikt tu nie ma swoich bliskich. Rodziny pochowanych dawno wymarły albo wyjechały.
Drewniane krzyże dawno już pogniły. Kamienne poprzewracały się i zarosły chaszczami. - Tu leży stary Ignatiuk, a tu jego wnuczek - pan Mikołaj pokazuje stary pomnik. - Kiedyś cała wioska była prawosławna. Ludzie po wojnie zostali wysiedleni na wschód. Został tylko cmentarz, ale i on już stał się częścią lasu.
Prawosławny cmentarz odwiedza rocznie kilkadziesiąt osób, głównie turystów. Pytają jak trafić. - Byli nawet ludzie zza Buga - mówi Maria Chomontowska. - Mają tu swoje rodziny. Oglądali cmentarz, załamywali ręce. Dziwili się, że my Polacy domagamy się, żeby nasze groby za granicą były zadbane, a sami nie potrafimy zadbać o swoją przeszłość.
Chomontowska kiedyś była radną. - Prosiłam na sesji, żeby ktoś się zajął tym cmentarzem, ale moje starania nie dały rezultatu - wspomina. - Odsyłali mnie do popa. Czas leciał, aż w końcu dałam sobie spokój.
Jerzy Ignaciuk, proboszcz parafii prawosławnej Narodzenia Najświętszej Marii Panny we Włodawie wie, że taki cmentarz istnieje, jednak na jego utrzymanie nie ma pieniędzy. - Jeżeli będziemy mieli na to jakieś fundusze, to będziemy coś robić - tłumaczy ksiądz Ignaciuk. - Wiernych mamy niewielu, ledwo utrzymujemy cerkiew i cmentarz na miejscu. Rozmawiałem już z wójtem gminy o wsparciu finansowym i mam nadzieję, że znajda się jakieś pieniądze.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!