wtorek, 20 lutego 2018 r.

Chełm

Indeks na trzy lata

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 września 2001, 20:51
Autor: Bożena Czyż

W trzech państwowych szkołach wyższych oraz dwóch prywatnych rozpoczną już wkrótce nowy rok akademicki studenci z Chełma
i okolic. Szkoły oferują różne kierunki nauki, absolwenci opuszczają wszystkie z tytułem licencjata. Najszerzej swoje drzwi otwiera maturzystom Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa.

Dzisiaj właśnie trwa tam drugi dzień egzaminów wstępnych na dzienne studia na kierunku matematyka z informatyką. Na jedno miejsce przypada dwóch kandydatów. W tym roku egzamin to rozmowa kwalifikacyjna, która ma pokazać umiejętności i wiedzę kandydatów w dziedzinie matematyki. Tym, którzy się nie zakwalifikują władze uczelni zamierzają zaproponować studia zaoczne bądź podjęcie nauki na drugim, mniej popularnym kierunku - nauczanie matematyki. Być może już w październiku zapadnie decyzja MEN o utworzeniu kolejnej specjalności - informatyki stosowanej. Jeśli będzie pozytywna, to studenci rozpoczną naukę od drugiego semestru. Nauka na studiach dziennych jest bezpłatna, a dodatkowo szkoła ma już zagwarantowany fundusz stypendialny. Statystycznie na jedną osobę przypada 200 zł miesięcznie. Jest to szczególnie ważne, zważywszy że podania o przyjęcie złożyli młodzi ludzie, których nie stać na kontynuowanie kształcenia poza miejscem zamieszkania. Za naukę na studiach zaocznych trzeba zapłacić. Opłata wynosi 890 zł za semestr.
Już w lipcu, tak jak w każdej akademii medycznej w kraju, dokonano wstępnej rekrutacji na Wydział Pielęgniarstwa i Wiedzy o Zdrowiu Collegium AM. W lipcu w Lublinie przeprowadzono dodatkowe testy i po tych dwóch próbach licencjackie studia w tej szkole rozpocznie 30-osobowa grupa studentów. Przeważają wśród nich chełmianie; co ciekawe, do tej grupy trafili prawie wszyscy słuchacze jednej z klas chełmskiego Zespołu Szkół Medycznych. Absolwenci mogą kontynuować naukę na Wydziale Pielęgniarstwa AM w Lublinie i po jego skończeniu uzyskają tytuł magistra. Uroczystą immatrykulację przewidziano na 4 października.
Swój pierwszy rok akademicki zainauguruje również Zamiejscowa Grupa UMCS, która ma swoją siedzibę przy Zespole Szkół Rolniczych w Okszowie.
- Nie powiodły się próby utworzenia kolegium licencjackiego, jako filii tej uczelni - mówi Teresa Królikowska, zastępca starosty chełmskiego. - Nie rezygnujemy z tego zamiaru i zechcemy do niego wrócić w roku przyszłym.
Tymczasem na trzyletnich studiach wieczorowych i zaocznych kształcić się będzie ok. 150 osób. Dla 90 znalazły się miejsca na filologii polskiej, dla 45 na historii. Chętni do podjęcia nauki na chemii informatycznej zostali skierowani do Lublina. Władze starostwa i miasta starały się również stworzyć możliwość nauki przyszłym socjologom i przyrodoznawcom. W tym roku bez powodzenia. Semestr nauki w filii UMCS kosztuje 1200 zł.
Około 600 studentów kształci Wyższa Szkoła Dziennikarska im. M. Wańkowicza. Mimo prawnych perturbacji związanych z jej funkcjonowaniem, Michał Gołoś, dyrektor chełmskiej filii, nie narzeka na tegoroczną rekrutację.
Jest lepiej niż przed rokiem - mówi. - W październiku rozpocznie u nas naukę 160 nowych studentów.
Do szkoły nie trzeba zdawać egzaminu. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń i zasobna kieszeń. Za semestr nauki trzeba zapłacić 1700-1800 zł. Największym powodzeniem cieszy się obsługa ruchu granicznego, nieco mniejszym administracja, żadnym - tytułowe dziennikarstwo. W tym roku nie będzie tego kierunku kształcenia. Przyszli celnicy przyjeżdżają po naukę do Chełma aż z Gliwic, Wrocławia, czy Częstochowy. Poza tytułem licencjata, zostają wyposażeni w innego rodzaju wiedzę i umiejętności, m.in. jazdy konnej.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!