środa, 24 stycznia 2018 r.

Chełm

Już niebawem każdy będzie mógł zobaczyć jaką aparycję ma jego wójt

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 czerwca 2003, 16:07

Od pierwszego lipca każda gmina będzie musiała prowadzić Biuletyn Informacji Publicznej. Ze stron internetowych będzie można się dowiedzieć, m.in. jakim majątkiem dysponuje urząd i osoby piastujące publiczne stanowiska oraz śledzić na bieżąco podejmowane w gminie decyzje administracyjne.

Większość urzędów już uporało się z dostosowaniem do przepisów. Obiecują, że wszystko będzie gotowe na czas.
– Jesteśmy przygotowani do prowadzenia BIP – mówi Waldemar Szykuła, sekretarz gminy Białopole. – Dzisiaj np. pracownicy firmy, która na mocy zawartych umów zajmuje się obsługą techniczną przedsięwzięcia, robili zdjęcia członkom zarządu.
Przy okazji internetowego Biuletynu Informacji Publicznej, Białopole uruchomi swoją stronę internetową. Już ją posiada gmina Leśniowice. Pod adresem www.lesniowice.lubelskie można znaleźć najbardziej aktualne informacje. Od miesiąca swoją stronę internetową ma również gmina Kamień. W ramach prac interwencyjnych w urzędzie zatrudniono informatyka, który będzie czuwał nad funkcjonowaniem BIP. Przeszkolony jest już również pracownik gminy Chełm.
– Większość informacji, które powinny znaleźć się w biuletynie już wprowadzono do komputera – mówi Jan Piłat, sekretarz urzędu.
W ponad 75 proc. gotowy jest też BIP gminy Leśniowice. Jarosław Aleksiejuk, odpowiedzialny za to przedsięwzięcie zastanawia się jednak, kto będzie z niego korzystał. Mało który mieszkaniec gminy ma dostęp do komputera. Z Internetem jest jeszcze gorzej.
W urzędach, gdzie komputery były od dawna i które posiadały dostęp do Internetu uważają, że informacje, które będą znajdować się BIP, dotychczas były dostępne właśnie na ich stronach internetowych. Można było przeczytać podstawowe informacje o gminie, personalia najważniejszych osób, adresy i zakres obowiązków jednostek i urzędów im podległych. Publikowane były uchwały rad. W BIP nowością mają być oświadczenia majątkowe najważniejszych urzędników w gminie. I te wzbudzają najwięcej emocji wśród samych zainteresowanych.
– Mam wrażenie, że ustawodawca chciał odwrócić uwagę społeczeństwa od tego co się dzieje na górze – mówi J. Piłat. – Bo czemu na przykład ma służyć opublikowanie zarobków dyrektora szkoła, czy radnego?
Mimo obaw, urzędy są zobowiązane do publikacji tych danych. Za ich utajnienie grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku.
W większości gmin powiatu chełmskiego obsługą techniczną BIP zajmie się lubelskie E-Studio. Każdy z urzędów korzystających z ich usług będzie płacił miesięcznie 244 z
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!