niedziela, 18 lutego 2018 r.

Chełm

Już odzyskali setki książek

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 stycznia 2008, 16:33

Po tym jak bibliotekarze zapowiedzieli, że o nieoddane książki będą upominać się windykatorzy, w wypożyczalni ustawiła się kolejka

dłużników. W ciągu zaledwie dwóch dni około 100 osób oddało 300 tytułów.

Informacja o windykatorach była trochę na wyrost. Bibliotekarze dali bowiem czytelnikom jeszcze jedną szansę. Jeśli pospieszą się z oddaniem książek przed końcem miesiąca, unikną nieprzyjemnej wizyty i zaoszczędzą trochę pieniędzy.

- Spóźnialscy oczywiście zapłacą karę za przetrzymywanie książek - mówi Anna Pietuch z Chełmskiej Biblioteki Publicznej. - Jeśli u nas, mogą liczyć na pewną wyrozumiałość i ulgi. Tymczasem zaangażowani przez nas windykatorzy będą bezwzględni. Mało, że co do złotówki wyegzekwują należną karę, to doliczą do niej jeszcze koszty manipulacyjne.

Bibliotekarze stracili cierpliwość po tym, jak doliczyli się, że ponad 20 proc. czytelników nie oddaje wypożyczonych pozycji w regulaminowym terminie. Te procenty przekładają się na blisko 4 tys. osób. Za ich sprawą około 12 tys. książek i wydawnictw audiowizualnych jest wyłączonych z obiegu.

Ogłoszenie nowych zasad sprawiło, że niektórzy czytelnicy wpadli niemal w panikę. Bibliotekarze odbierają w tej sprawie telefony nie tylko od chełmian, ale także dawnych czytelników, którzy mieszkają obecnie w różnych zakątkach kraju i nagle sobie przypomnieli, że nie oddali książki. Powody do zdenerwowania mają także rodzice, którzy, kiedy ich dzieci nie miały 18 lat i chciały wypożyczać książki, podpisywali zobowiązania, że biorą za nie odpowiedzialność.

- Powiało grozą - mówi jedna z czytelniczek filii ChBP przy ul. Nadrzecznej. - Niedawno mówiło się, że PiS chce nam urządzić państwo policyjne, a teraz zanosi się na policyjną bibliotekę.

Dotychczasowa praktyka wyglądała tak, że biblioteka wysyłała do niesolidnych czytelników wezwania do zwrócenia przetrzymywanych pozycji. Z reguły takie działania były skuteczne. Najbardziej opornych dopingowano pismami przedprocesowymi, co zazwyczaj definitywnie załatwiało sprawę.

- Uważam, że to był dobry system , dopóki jeden z wcześniejszych dyrektorów biblioteki nie wprowadził maja bez kar - mówi pracownik biblioteki, pragnący zachować anonimowość. - W ten sposób sami strzeliliśmy sobie gola. Czytelnicy poczuli się bowiem bezkarni i z oddaniem książek zwlekali do kolejnych majów. Teraz niektórym z nich przyjdzie za tę niefrasobliwość słono zapłacić.

Ku przestrodze

Za nieterminowy zwrot książki zapłacić trzeba 13 groszy za każdą dobę. Rekordzista za przetrzymanie trzech książek przez siedem lat musi zapłacić 1 tys. zł. Jeśli nie rozliczy się z biblioteką, to zapuka do niego windykator. Wyegzekwuje karę i doliczy do niej, z tytułu kosztów administracyjnego postępowania, 15 proc. należności za niezwrócone książki.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!