niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Chełm

Już po raz siódmy lubelscy medycy przyjadą do Woli Uhruskiej. Z korzyścią dla nich samych i mieszkańców gminy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 lipca 2003, 15:26
Autor: Bożena Czyż

O tym, jak trudno o poradę dobrego lekarza specjalisty na wsi świadczy nie słabnące powodzenie organizowanego od lat obozu społeczno-naukowego w Woli Uhruskiej. Ku zadowoleniu mieszkańców tradycyjnie już w lipcu, odwiedzą ich studenci i lekarze lubelskiej Akademii Medycznej. Pracę zaczną w poniedziałek.

W ośrodku zdrowia w Woli Uhruskiej na co dzień pracują lekarze ogólni oraz pediatra w trakcie specjalizacji. Aby uzyskać poradę specjalisty trzeba wybrać się do Chełma albo do Lublina. W praktyce, zwłaszcza dla osób starszych jest to niewykonalne. I to nie tylko z powodu odległości i kłopotów kumunikacyjnych.
– Pani, kogo dzisiaj stać, aby za każdą wizytę płacić 50 zł i więcej – mówi Wiesława K. – Renty na leczenie nie wystarczy.
Dlatego też mieszkańcy gminy z niecierpliwością oczekują początku lipca, aby skorzystać z bezpłatnej porady specjalistów. I to pierwszej jakości, ponieważ pacjentów przyjmować będą pracownicy naukowi uczelni medycznej. Kierownikiem obozu jest prof. dr Krystyna Lupa, specjalista dermatolog-wenerolog. Towarzyszyć jej będą internista i kardiolog, ginekolog, stomatolog, laryngolog, okulista, ortopeda i neurolg.
– Najdłuższe kolejki ustawiają się zwykle pod gabinetem okulistycznym – mówi Łucja Łukasiewicz z urzędu gminy. – Pracujący tam lekarz nie ma chwili przerwy.
Ginekolodzy obiecują przywieźć, podobnie jak przed rokiem aparat USG, który umożliwi przeprowadzenia badań jamy brzusznej. W przystosowanej do potrzeb obozu szkole podstawowej zorganizowane zostanie laboratorium analityczne. Będzie więc możliwość przeprowadzenia rozszerzonych badań biochemicznych krwi, moczu, badań cytologicznych. Nie tylko w przypadku chorób ginekologicznych, ale też neurologicznych i laryngologicznych. Dla wielu osób to szansa na zbadanie swojego stanu zdrowia po raz pierwszy od dłuższego czasu. Doświadczenie pokazuje, że dzięki wizytom lubelskich medyków wykryto wiele groźnych chorób, a diagności ukierunkowali pacjentów w zakresie dalszego leczenia.
Lekarzom, tradycyjnie już towarzyszyć będą studenci medycyny. Tutaj zdobywają nowe doświadczenia. Gmina urządza gabinety badań w szkole podstawowej i zlokalizowanym po sąsiedzku ośrodku zdrowia. Lekarze zamieszkają w gospodarstwach agroturystycznych, studenci w szkole. Badania są darmowe, można wykupić symboliczną cegiełkę za 10 zł. Obóz potrawa do 26 lipca, a jego organizacja kosztuje gminę ok. 14 tys. zł.
– Mieszkańcy już się przyzwyczaili do wakacyjnych wizyt lekarzy – mówi Łucja Łukasiewicz. – Potrzebują ich i doceniają to przedsięwzięcie. Nie możemy z tej formy pomocy zrezygnować.
Średnio podczas trzytygodniowego pobytu gabinety odwiedza ponad 1200 pacjentów. W ciągu sześciu lat było ich więc tysiące. Przyjeżdżają także z okolicznych gmin gmin, ze specjalistycznych porad korzystają przebywający w Woli Uhruskiej wczasowicze z różnych stron Polski. Wszystkim przypominamy, że rejestrować się można także telefonicznie już w poniedziałek od godz. 7.30, tel. 0 (82) 59-15-028.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!