czwartek, 22 lutego 2018 r.

Chełm

Kiedyś pracowało tu 3 tys. osób. Latarnia zgasła razem z zakładem

Dodano: 1 września 2017, 09:04

Nasz Czytelnik obawia się, że ta imponująca rozmiarami latarnia może runąć przechodniom na głowy
Nasz Czytelnik obawia się, że ta imponująca rozmiarami latarnia może runąć przechodniom na głowy (fot. Jacek Barczyński)

Czytelnik z Chełma zwrócił uwagę na od lat zaniedbane parkingi i plac manewrowy przy nieistniejących już Chełmskich Zakładach Obuwia. W czasach świetności fabryki ten plac oświetlała gigantyczna latarnia z 10 lampami. Zgasła raz na zawsze wraz z zakładem.

– Ta latarnia jest nieczynna od blisko 20 lat – mówi pragnący zachować anonimowość Czytelnik. – Skoro nikomu nie jest potrzebna, to powinno się ją rozebrać. Uważam, że w swoim obecnym stanie stanowi zagrożenie dla przechodniów. Po prostu w którymś momencie może zawalić się im na głowy.
Latarnia rzeczywiście imponuje swoimi wymiarami. I niechby sobie tam stała jako pomnik minionej epoki, gdyby nie to, że dźwigający 10 lamp słup jest skorodowany. Można przypuszczać, że mocowania lamp też już zostały naruszone zębem czasu.

– Ta latarnia nie należy do miasta, ale prawdopodobnie do spółki, która przejęła część majątku po byłych ChZO – mówi Józef Kendzierawski, dyrektor Wydziału Infrastruktury Komunalnej Urzędu Miasta Chełm. – Po waszym sygnale w tej sprawie udałem się na miejsce wraz z naszym elektrykiem. Sprawdził, że latarnia nie jest podłączona do prądu, a w przeszłości była zasilana z wewnętrznej sieci zakładowej.

Dyrektor Kendzierawski obiecał, że będzie drążył ten temat, aby ponad wszelką wątpliwość ustalić, do kogo latarnia obecnie należy i kto jest odpowiedzialny za jej bieżące utrzymanie. Polecił także swoim podwładnym, aby przyjrzeli się tej konstrukcji pod kątem jej stanu technicznego i ewentualnego zagrożenia katastrofą budowlaną.

W swoich najlepszych czasach ChZO zatrudniały ponad 3 tys. pracowników. Do pracy zwożono ich autokarami z sąsiednich gmin. Dlatego między remontowaną obecnie ul. Wojsławicką, a fabryką potrzebny był rozległy plac manewrowy i parking. Niestety nie widać, aby ta przestrzeń miała gospodarza.

– W planie zagospodarowania przestrzennego cały ten teren wchodzi w skład drogi, czyli ul. Wojsławickiej – tłumaczy Ryszard Poniatowski, dyrektor Wydziału Geodezji, Kartografii i Mienia Komunalnego UM. – Oznacza to, że wykluczona tam jest jakakolwiek zabudowa. To miejsce ma pozostać parkingiem na 120 miejsc postojowych i tak jest wykorzystywane.

– Obecny remont ul. Wojsławickiej to pierwszy etap porządkowania ruchu drogowego i sieci parkingów w tamtym rejonie miasta – mówi Roland Kurczewicz, pełnomocnik prezydenta Chełma. – W przyszłym roku przyjdzie kolej na przebudowę skrzyżowania tej ulicy z al. 3 Maja i rozbudowę samej alei. Następnie będziemy się zastanawiać nad kolejnymi inwestycjami, w tym zagospodarowaniem terenu między ul. Wojsławicką i kompleksem dawnych zakładów obuwia. Tym bardziej, że mamy już na to gotową dokumentację projektową.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (2 września 2017 o 13:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To nie nasze to wasze.../ to nie wasze to nasze... i tak caly czas- nigdy nie bylo odpowiedzialnego w tym kraju.
Rozwiń
Gość
Gość (1 września 2017 o 21:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dajcie cynk zlomiarzom, że lampa niczyja, to się nią zajmą. Tyle, że gdy już ją potną, to Policja zainterweniuje. Pytanie po co, jak nie bylo właścifiela?
Rozwiń
Gość
Gość (1 września 2017 o 19:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co z problemem wyłączenia co drugiej latarni oświetlenia ulic w mieście? Po zmroku stan bezpieczeństwa spewnością sprawiać może zagrożenie dla uczestników? Pan odpowiedzialny za powyższe drwiącym głosem tłumaczy to decyzją Prezydent? Ciekawe co na to magistrat, sprawą być może zainteresują się media? Zapraszamy dziennikarzy na ulicę rolniczą wołyńską i przemysłowa po zmroku
Rozwiń
Gość
Gość (1 września 2017 o 19:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
no to cieniutko bo ja od 11 lat z tych dziur żyję ponad przeciętnie
Rozwiń
Gość
Gość (1 września 2017 o 10:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wojsławicka?? Po co przebudowywać.. ja już 20 tys odszkodowania sobie załatwiłem za te dziury :)
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!